STA novice / Vlada nasprotuje zadržanju prostorskega načrta za vetrno elektrarno Ojstrica
torek, 29.4.2025
Ljubljana/Dravograd, 29. aprila (STA) - Vlada nasprotuje zadržanju izvajanja državnega prostorskega načrta za vetrno elektrarno Ojstrica, saj meni, da je bila uredba o načrtu pripravljena po predpisih. Zadržanje bi poleg tega ogrozilo prevladujoč javni interes javnega zdravja in varnosti ter doseganje mednarodnih zavez na področju rabe obnovljivih virov energije.
Vlada je namreč na današnji dopisni seji obravnavala zahtevo občine Dravograd za oceno ustavnosti in zakonitosti uredbe o državnem prostorskem načrtu za vetrno elektrarno Ojstrica ter njen predlog za zadržanje izvrševanja tega predpisa.
Kot so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, je bila uredba po mnenju vlade pripravljena v skladu z veljavnimi predpisi s področja urejanja prostora in varstva okolja ter v skladu z drugimi relevantnimi predpisi.
"Zadržanju izvajanja uredbe vlada nasprotuje, saj bi to ogrozilo prevladujoč javni interes javnega zdravja in varnosti. Postavitev in obratovanje vetrnih proizvodnih naprav je namreč po zakonu in evropski direktivi v javnem interesu za javno zdravje in varnost," so pojasnili.
Zaradi zadržanja izvajanja uredbe bi bila po njihovih besedah ogrožena tudi doseganje podnebnih ciljev in izpolnjevanje drugih mednarodnih zavez na področju rabe obnovljivih virov energije.
Vlada je državni prostorski načrt za vetrno elektrarno Ojstrica na pobočju Košenjaka v občini Dravograd sprejela novembra lani. Investitor, Dravske elektrarne Maribor, načrtuje gradnjo treh vetrnic.
Lokalno prebivalstvo načrtom nasprotuje. Pri tem med drugim opozarja, da slovenska zakonodaja ne določa minimalnega odmika vetrnic od prebivališč in da je spregledan vpliv nizkofrekvenčnega hrupa, ki ga povzročajo vetrnice. Na občini posebej opozarjajo tudi na nevarnost negativnih vplivov na vodne vire.
Zadnje novice
-
Za učinkovitejše izvajanje dolgotrajne oskrbe tudi 375 evrov dodatka za izvajalce oskrbe na domu
27.8.2026 -
Novela zakona o RTVS že tretji predpis v kratkem času, ki Varuhu zmanjšuje pomen brez predhodnega posvetovanja
27.8.2026 -
Predlog novele zakona o RTVS posega v vodenja zavoda (seznam)
27.8.2026 -
Predsednica uprave RTVS Gorščak: Novela zakona o RTVS posega v neodvisnost zavoda
27.8.2026 -
Ukrepi glede beračenja morajo po navedbah Varuha temeljiti na človekovih pravicah
27.8.2026 -
Slovenija bo za posebno predstavnico EU za človekove pravice predlagala Verico Trstenjak
27.8.2026 -
Po oceni vlade kavcijski sistem za embalažo pijač še pet let ne bo potreben
27.8.2026 -
Bruselj od Mete ustrezno zaščito otrok na družbenih omrežjih pričakuje tudi v EU
27.8.2026 -
Opozicija podpira izenačitev plačil uporabnikov dolgotrajne oskrbe
27.8.2026 -
Inšpektorji letos izrekli dve kazni za fekalno onesnaženje morja
27.8.2026 -
Vlada ne podpira opozicijskega predloga za dva referendumska dneva letno
27.8.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
27.8.2026