STA novice / Slovenija in Švica s spremembami konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja
petek, 7.9.2012
Ljubljana, 07. septembra (STA) - Slovenija in Švica sta danes s podpisom sklenili protokol o spremembah konvencije med državama o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki na dohodek in premoženje. Sklenitev protokola med drugim vključuje tudi spremembo člena z določbo o izmenjavi informacij med državama v davčne namene.
Protokol o spremembah konvencije med slovensko vlado in švicarsko zvezno vlado sta podpisala slovenski finančni minister Janez Šušteršič in veleposlanik Švice v Sloveniji Robert Reich.
Konvencija o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki od dohodka in premoženja med državama je bila podpisana 12. junija 1996, uporablja pa se od 1. januarja 1998. Protokol po navedbah finančnega ministrstva predstavlja posodobitev konvencije na raven veljavnega vzorčnega sporazuma Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).
Protokol vključuje spremembo členov, ki obravnavajo pojem rezidenta, obdavčitev poslovnega dobička, povezanih oseb, dividend, obresti, licenčnin in avtorskih honorarjev, kapitalskih dobičkov, postopka skupnega dogovora in izmenjavo informacij. Z dodatnim protokolom so določena podrobnejša pravila razlage in izvajanja posameznih členov konvencije.
Minister Šušteršič je ob podpisu izrazil prepričanje, da bo prenovljena konvencija pripomogla k nemotenemu poslovanju slovenskih podjetij na švicarskih trgih in švicarskih podjetij v Sloveniji. "Hkrati pridobivamo tudi sodobnejšo pravno podlago za še učinkovitejše sodelovanje Davčne uprave RS s pristojnimi švicarskimi organi pri preprečevanju, odkrivanju in sankcioniranju davčnih kršitev," še izpostavlja minister.
Na ministrstvu poudarjajo še, da Slovenija vseskozi podpira prizadevanja OECD in EU in se zavzema za transparentno in učinkovito izmenjavo davčnih informacij, ki bo pripomogla k preprečevanju in zmanjševanju davčnih utaj in izogibanj plačevanja davkov.
Zadnje novice
-
SDS in NSi za ustavno presojo prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence in popoldanske s. p.
19.2.2026 -
Logaj napovedal ustanovitev komisije za nadaljnjo pripravo smernic za potrjevanje učnih gradiv
19.2.2026 -
Ob redni še pobuda za dodatno, izredno uskladitev pokojnin (dopolnjeno)
19.2.2026 -
Devet članic EU Bruselj pozvalo k preučitvi možnosti za uresničitev pobude My Voice, My Choice
19.2.2026 -
Objavljena pobuda za pripravo DPN za železniško povezavo Brnik-Ljubljana
19.2.2026 -
Informacijski pooblaščenec pri upravljavcih osebnih podatkov ugotovil pomanjkljivosti
19.2.2026 -
Začenja se volilna kampanja za volitve v DZ
19.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026