STA novice / Evropski poslanci potrdili izvzetje manjših uvoznikov iz mejnih dajatev na ogljik
sreda, 10.9.2025
Strasbourg, 10. septembra (STA) - Evropski parlament je danes potrdil poenostavitev mehanizma za dodatno uvozno dajatev na izdelke z visokim ogljičnim odtisom (CBAM), ki bo iz teh pravil med drugim izvzela manjše uvoznike. Ukrep po zagotovilih Evropske komisije, ki ga je predlagala, ne bo zmanjšal pomena tega mehanizma.
Maja 2023 sprejeti mehanizem CBAM nalaga izenačitev višine cene izpustov ogljikovega dioksida pri blagu, izdelanem v podjetjih, ki jih pokriva sistem EU za trgovanje z emisijami (ETS), s cenami izpustov, ustvarjenih pri izdelavi blaga iz uvoza.
V praksi to podjetja, ki uvažajo blago v EU, zavezuje k nakupu tako imenovanih certifikatov CBAM, s katerimi pokrijejo omenjeno razliko v cenah ogljika. Prehodno obdobje izvajanja uredbe se je začelo oktobra 2023, zakon pa bo v celoti začel veljati z letom 2026.
V skladu z danes potrjeno poenostavitvijo ta pravila ne bodo veljala za uvoz do 50 ton blaga letno na uvoznika. Tako bo iz pravil po novem izvzetih 90 odstotkov uvoznikov, predvsem malih in srednje velikih podjetij, pa tudi posameznikov, so sporočili iz parlamenta.
Ukrep po zagotovilih Evropske komisije ne bo vplival na pomen mehanizma za varovanje okolja, saj bo še vedno zajetih 99 odstotkov vseh izpustov ogljikovega dioksida, povezanih z uvozom železa, jekla, aluminija, cementa in gnojil.
Spremembe prinašajo še poenostavitev postopkov pri uvozu, kot so postopek odobritve, izračun emisij in pravila za njihovo preverjanje ter izračun finančnih obveznosti uvoznikov. Obenem se z dogovorom krepijo določbe, namenjene preprečevanju zlorab.
"Odgovorili smo na pozive podjetij k poenostavitvi in pospešitvi postopkov ter izvzeli 90 odstotkov blaga, ki ga pokriva CBAM, da bi spodbudili konkurenčnost in rast naših podjetij," je poudaril glavni pogajalec Evropskega parlamenta Antonio Decaro (S&D).
Poenostavitev mehanizma CBAM je komisija predlagala konec februarja v okviru prvega tako imenovanega omnibus zakonodajnega predloga, namenjenega zmanjšanju birokracije za evropska podjetja.
Ukrep mora zdaj potrditi še Svet EU.
Zadnje novice
-
Vpisana prva lastniška zadruga delavcev po novem zakonu
7.5.2026 -
Vlada poročilo o izvajanju resolucije o jezikovni politiki za leto 2025 poslala v seznanitev DZ
7.5.2026 -
Vlada v načrt razvojnih programov uvrstila nove investicije v vrtcih in osnovnih šolah
7.5.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
7.5.2026 -
Po predlogu razreza največ predsedniških mest v delovnih telesih SDS (seznam)
7.5.2026 -
Končni razrez mest v delovnih telesih DZ pričakovati po petkovi seji kolegija (dopolnjeno)
7.5.2026 -
Direktorji zdravstvenih zavodov po navedbah združenja zgolj izvajajo zakonodajo
7.5.2026 -
Vlada sprejela poročilo o investicijah v SV za 2025
7.5.2026 -
Skupni odbor DZ podprl predlog interventnega zakona
7.5.2026 -
V EU dogovor o prepovedi umetne inteligence za ustvarjanje globokih ponaredkov s spolno vsebino (dopolnjeno)
7.5.2026 -
Domovina: Lastnica parcele po uspehu na sodišču v tožbo za izkop cevi na trasi kanala C0
7.5.2026 -
Poslanci odhajajoče in nastajajoče koalicije glede interventnega zakona ostajajo na različnih bregovih
7.5.2026