STA novice / Vlada vzpostavlja nadzor nad tranzitom orožja v in iz tretjih držav
četrtek, 11.9.2025
Ljubljana, 11. septembra (STA) - Vlada je danes sprejela spremembo uredbe o soglasjih za proizvodnjo in dovoljenjih za promet z vojaškim orožjem in opremo ter predhodnih dovoljenjih za uvoz, izvoz, tranzit in prenos obrambnih proizvodov. S tem se bo vzpostavil nadzor nad tranzitom tudi v primerih, ko članica EU proizvode čez Slovenijo izvaža v tretje države ali uvaža iz njih.
"Zaradi vse večje nestabilnosti širšega varnostnega okolja in vojnih konfliktov, ki imajo lahko za posledico tudi pobijanje nedolžnih civilistov ter kršitev mednarodnega prava, humanitarnega prava in človekovih pravic, je treba vzpostaviti nadzor nad tranzitom tudi v primerih, če država članica izvaža obrambne proizvode v tretje države čez ozemlje Slovenije ali jih uvaža iz tretjih držav," so odločitev pojasnili na vladi.
Doslej veljavna uredba je namreč v tretjem odstavku 12. člena določala, da "dovoljenje za posamezen posel za izvedbo tranzita ni potrebno, če država članica izvaža obrambne proizvode v tretje države čez ozemlje Republike Slovenije ali jih uvaža iz tretjih držav".
Slovenija je konec julija kot prva evropska država prepovedala uvoz, izvoz in tranzit orožja v Izrael in iz njega. Ukrep je vlada sprejela, ker zunanji ministri EU pred tem na sreačnju niso dosegli dogovora o ukrepanju proti Izraelu zaradi kršenja človekovih pravic v Palestini. Nedolgo zatem je vlada prepovedala tudi uvoz blaga iz nezakonitih izraelskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih.
Zadnje novice
-
Stroški zbiranja odpadne embalaže po novem na plečih proizvajalcev, nižji zneski na položnicah še ne bodo vidni (tema)
11.8.2026 -
Matoz za POP TV: Z uradom predsednice se dogovarjamo za morebitne spremembe pri varovanju
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Naftni derivati s torkom občutno cenejši (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Za nove poslovne modele v lesni industriji 13 milijonov evrov sredstev EU
10.8.2026 -
Ponovna javna objava predloga državnega prostorskega načrta za gorenjsko železnico
10.8.2026 -
Dnevnik: Oprostilna sodba v zadevi nastavljene bombe na vrata Vegrada pravnomočna
10.8.2026 -
Letos menjave še najmanj na čelu 13 diplomatskih predstavništev Slovenije v tujini
9.8.2026 -
Lani skok kršitev pravice do dopusta, letos trend bolj optimističen (I) (tema)
9.8.2026 -
Pravica do odklopa pogosto pravica le na papirju? (II) (tema)
9.8.2026