STA novice / Vlada zavrača očitke fiskalnega sveta o odstopanju od začrtane poti
ponedeljek, 20.10.2025
Ljubljana, 20. oktobra (STA) - Vlada zavrača očitke fiskalnega sveta, da predloga proračunov za leti 2026 in 2027 odmikata javnofinančno politiko od začrtane poti. Načrtovana fiskalna politika je v mejah dopustnih odstopanj, predvidenih v srednjeročnem fiskalno-strukturnem načrtu 2025-2028, je zapisala v odzivu. Zagotovila je, da se zaveda tveganj in bo po potrebi ukrepala.
Vlada je proračunske dokumente za leti 2026 in 2027 poslala konec septembra v DZ in so v postopku obravnave, fiskalni svet pa je ocenil njihov vpliv na celotne javne finance. Kot je zapisal v danes objavljeni oceni, se je že letos javnofinančni primanjkljaj povečal, do leta 2028 pa naj bi dosegel raven okoli 2,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).
Vlada je stališče do te ocene sprejela na današnji dopisni seji. Spomnila je, da se je z reformo pakta za stabilnost in rast razrahljalo spoštovanje letnih fiskalnih ciljev. Cilj je namreč srednjeročno zmanjševane ali ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP in zagotavljanje srednjeročne vzdržnosti dolga, zato so dovoljena odstopanja od poti gibanja očiščenih izdatkov, je zapisala. Ob tem se preverja tudi, ali je odstopanje povezano z višjimi izdatki z obrambo.
Zagotovila je, da se namenska sredstva, denimo za poplave in dolgotrajno oskrbo, trošijo transparentno. Prav s tem namenom je bil vzpostavljen sklad za obnovo po poplavah, prispevki za dolgotrajno oskrbo pa se zbirajo na ločenem poslovnem računu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki o njih vodi ločene finančne in podatkovne tokove.
Glede napovedane božičnice in morebitnih dodatnih transferjev v zdravstveno in pokojninsko blagajno, ki jih fiskalni svet ocenjuje kot javnofinančno tveganje, je vlada pojasnila, da so med izvrševanjem državnega proračuna na razpolago tudi ukrepi za uravnoteženje proračuna, če se zaradi nastanka novih obveznosti ali spremenjenih gospodarskih gibanj povečajo izdatki ali zmanjšajo prejemki proračuna. Med drugim lahko začasno zadrži izvrševanje proračuna, ustavi prevzemanje obveznosti ali pa prerazporedi sredstva.
V letih 2026 in 2027 so investicijski izdatki načrtovani v višini 2,3 milijarde evrov, kar je več kot v zadnjih nekaj letih. A kot je zapisala vlada, povečanje investicijskih izdatkov ni posledica neracionalnosti, temveč rezultat strateške odločitve, da Slovenija ne izgubi investicijskega zagona.
Zagotovila je še, da se zaveda številnih tveganj in negotovosti, ki izhajajo med drugim iz demografskih gibanj, podnebnih sprememb, geopolitičnih in globalnih izzivov. Zato spremlja aktualna dogajanja in se nanje odziva.
Zadnje novice
-
Odločanje o kandidaturi Fajon za posebno predstavnico EU naj bi odložili
13.7.2026 -
Odbor DZ potrdil predlog novele za večjo konkurenčnost podjetij
13.7.2026 -
Nekdanji minister Sajovic neupoštevanje dela izdatkov kot obrambnih pripisal birokraciji
13.7.2026 -
Po neodreditvi opozicijskih parlamentarnih preiskav komisija za poslovnik v četrtek o sklicevanju izrednih sej DZ
13.7.2026 -
V NSi zaradi odločbe ustavnega sodišča strah pred vračanjem koncesij, opozicija poudarja javni interes
13.7.2026 -
KPK vladi, DZ in DS poslala priporočila za večjo transparentnost zakonodajnih postopkov (daljše)
13.7.2026 -
Poslancu Svobode Žavbiju opomin zaradi izjav na račun Zagovornika (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Bruselj jeseni s podlago za starostno omejitev dostopa do družbenih omrežij v EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Kajzer pričakuje pojasnila glede postopka izbire Fajon za posebno predstavnico EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Na poslanskih klopeh pred počitnicami še paket vladnih zakonov
13.7.2026 -
EU s sankcijami proti Rusiji zaradi zlonamernih kibernetskih dejavnosti
13.7.2026 -
Okrepljena pravila za zaščito letalskih potnikov v EU dokončno potrjena
13.7.2026