STA novice / Zimske pnevmatike z današnjim dnem niso več obvezne
nedelja, 15.3.2026
Ljubljana, 15. marca (STA) - Skladno z zakonom o varnosti cestnega prometa od danes zimska oprema na motornih vozilih ni več obvezna, a oprema mora biti še naprej prilagojena vremenskim razmeram. Kljub trenutnim razmeram se lahko vreme hitro poslabša in pride celo do snežnih padavin, opozarjajo na agenciji za varnost prometa (AVP).
Zakon sicer dovoljuje menjavo zimskih za letne pnevmatike od 15. marca, vendar "je smiselno z menjavo še nekoliko počakati, to velja predvsem za tiste, ki vozijo redno in vsakodnevno ter si zato ne morejo privoščiti vremenskih presenečenj," so opozorili v sporočilu za javnost.
Sodobne zimske pnevmatike sicer najbolje delujejo pri temperaturah pod sedmimi stopinjami Celzija, vendar brez težav prenašajo tudi občasne nekoliko višje temperature cestišča. Temperature v bližini ledišča se lahko pojavijo še nekaj časa, predvsem v nočnem času, v osenčenih legah, alpskih dolinah in na višjih nadmorskih višinah, so zapisali.
Opozorili so tudi, da morajo vozniki letne pnevmatike, ki so jih shranili na platiščih, pred montažo dobro pregledati. Pri zakonsko določenem minimumu globine 1,6 milimetra je pnevmatika že približno 90-odstotno obrabljena, zato AVP voznikom svetuje, da se za menjavo odločijo, ko je globina tekalne plasti med dvema in tremi milimetri. To se lahko preveri z merilnikom globine profila, lahko pa tudi s kovancem za dva evra, ki se mora "pogrezniti v profil do 'zlatega' dela kovanca", so pojasnili.
AVP voznikom svetuje tudi, da naj vsaj enkrat mesečno preverijo tlak v pnevmatikah in ga po potrebi prilagodijo. Pri tem pa ne smejo pozabiti tudi na rezervno pnevmatiko.
Zadnje novice
-
Janša: Saga v zvezi z imenovanjem Fajon je končana
20.7.2026 -
Državnotožilski svet predlogu zakona o Skoku odločno nasprotuje
17.7.2026 -
Jeretič: Vlada bo položaj KPK urejala v ločenem zakonskem postopku
17.7.2026 -
Pravosodno ministrstvo: EU prepoznala izzive Slovenije na področju boja proti korupciji
17.7.2026 -
EU v okviru reforme sistema ETS v povečanje naložb v razogljičenje industrije (dopolnjeno)
17.7.2026 -
GZS: Reforma sistema ETS korak v pravo smer
17.7.2026 -
Marko Makovec znotraj Evropske komisije imenovan za glavnega svetovalca za spravo na Zahodnem Balkanu
17.7.2026 -
Poročilo o vladavini prava kaže napredek v številnih državah članicah EU
17.7.2026 -
Zakon o Skoku bi po besedah predsednika vrhovnega sodišča Oroža močno vplival na stopnjo pravne varnosti (dopolnjeno)
17.7.2026 -
Evropski komisar Slovenijo posvaril pred zniževanjem standardov na področju boja proti korupciji
17.7.2026 -
GZS pozdravlja ponovno aktivacijo sheme subvencioniranega skrajšanega delovnega časa
17.7.2026 -
Slovenija sodeluje pri pripravi konvencije za učinkovitejše varstvo pravic starejših
17.7.2026