STA novice / Vlada sprejela izhodišča za ureditev delovanja javnih agencij
četrtek, 6.7.2017
Ljubljana, 06. julija (STA) - Vlada je določila izhodišča za enotno ureditev statusne ureditve in poslovanja javnih agencij. Glavni cilj sprememb je poenotenje organizacije in dela javnih agencij, ki se ustanovijo z zakonom, pod neposrednim strokovnim, nepolitičnim in neodvisnim vodstvom na temelju ustanoviteljskih pravic, ki jih izvaja vlada, so navedli v sporočilu za javnost.
Izhodišča se nanašajo na spremembe organizacijsko-pravne ureditve javnih agencij, na financiranje in upravljanje s premoženjem, izvajanje nadzora pa tudi na usmeritve glede ureditve izjem in glede ureditve prehodnega obdobja za načrtovane spremembe zakona o javnih agencijah, je zapisano v sporočilu po seji vlade. Med drugim predvidevajo, da se Agencija za energijo in Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu vključita pod režim zakona o javnih agencijah.
V skladu z izhodišči bo ustanovitelj javne agencije država in ne tudi lokalna skupnost, kot doslej. Za ustanovitev javne agencije morajo biti utemeljeni razlogi na podlagi analize, postopek ustanovitve javne agencije pa bodo dopolnili s pogoji in merili za njeno ustanovitev. Upravičenost obstoja javne agencije bo ustanovitelj preveril v treh letih od vpisa v sodni register, v primeru, da obstoj ne bo upravičen, pa jo bo ukinil.
Direktorja javne agencije bodo izbirali na javnem natečaju s postopkom preko uradniškega sveta, izrecno pa bodo uredili še nezdružljivost opravljanja funkcije direktorja in člana sveta.
Člane sveta agencije kot organa upravljanja imenuje ustanovitelj, torej vlada. Kjer je zaradi posebnosti nalog in dela to potrebno, se vzpostavi tudi strokovni svet kot senat, v katerega člane v skladu s področnim zakonom lahko imenuje državni zbor.
Število zaposlenih bo določila vlada v kadrovskem načrtu. Spremembe naj bi šle še v smeri, da se javna agencija lahko zadolžuje samo pod pogoji in na način, kot to ureja zakon, ki ureja javne finance.
Vloga resornega ministrstva pri izvajanju nadzora nad delom in poslovanjem javne agencije nameravajo okrepiti preko predstavnikov ustanovitelja v svetu javne agencije.
Na podlagi sprejetih izhodišč ter novele zakona o javnih agencijah, ki bo poenotila organizacijo in delovanje javnih agencij, bodo pristojna ministrstva v roku enega leta v postopek obravnave in sprejema predložila zakonske predloge iz svoje pristojnosti, s katerim se bodo izvedle določbe noveliranega zakona.
Vlada je spremembe predvidela tudi z zavezami, danimi v odzivnem poročilu na ugotovitve računskega sodišča. To je leta 2015 na podlagi opravljene revizije za leti 2012 in 2013 ocenilo, da ureditev financiranja in delovanja javnih agencij in javnih skladov v pretežnem delu ni zagotavljala učinkovitega sistema financiranja in delovanja.
Zadnje novice
-
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Ponovna javna objava predloga državnega prostorskega načrta za gorenjsko železnico
10.8.2026 -
Dnevnik: Oprostilna sodba v zadevi nastavljene bombe na vrata Vegrada pravnomočna
10.8.2026 -
Letos menjave še najmanj na čelu 13 diplomatskih predstavništev Slovenije v tujini
9.8.2026 -
Lani skok kršitev pravice do dopusta, letos trend bolj optimističen (I) (tema)
9.8.2026 -
Pravica do odklopa pogosto pravica le na papirju? (II) (tema)
9.8.2026 -
EU kritična do Mete in TikToka zaradi dezinformacij med migracijsko krizo v Ceuti
8.8.2026 -
V KS 90 kritični do predlaganih sprememb zakona o tujcih
8.8.2026 -
Inšpektorji v poostren nadzor odvzema vode iz vodotokov
7.8.2026 -
Večer: Poročilo ministrstva o lažnem policistu na Brniku razkrilo vrsto nepravilnosti znotraj policije
7.8.2026 -
Za naložbe v elektroomrežje več kot 51 milijonov evrov evropskih sredstev
7.8.2026