V EU bodo z 20. junijem začela veljati nova pravila, ki naj bi podaljšala življenjsko dobo pametnih telefonov in tablic, predvsem pa izboljšala možnost njihovega popravila, so sporočili iz ZPS. Med vidnejšimi novostmi je energijska nalepka, na kateri bo naveden razred vzdržljivosti in popravljivosti. Poleg barvne lestvice energijske učinkovitosti bo nalepka prikazovala tudi, koliko časa baterija deluje z enim polnjenjem in koliko polnilnih ciklov zdrži, preden izgubi več kot 20 odstotkov prvotne zmogljivosti.(več)
V EU nove omejitve porabe energije v stanju pripravljenosti
Od petka se v EU uporabljajo nove omejitve porabe energije za električne naprave v stanju pripravljenosti. Nove omejitve, potrjene aprila 2023, ki se bodo za določene naprave uveljavljale postopoma, naj bi prinesle občutne prihranke energije in tudi nižje račune za elektriko.(več)
KPK priporoča sprejem krovnega zakona za izvajanje velikih infrastrukturnih projektov
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je odločevalcem poslala priporočila za sprejem zakona, ki bi celovito uredil načrtovanje, izvajanje in nadzor nad velikimi infrastrukturnimi projekti. Z njim bi pripomogli k večji preglednosti in odgovornosti ter k preprečevanju korupcijskih tveganj pri večjih državnih investicijah, so prepričani v KPK.(več)
Na predlog obdavčitve kriptosredstev 322 odzivov
Na ministrstvu za finance so v okviru javne obravnave osnutka predloga zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev, ki se je zaključila prejšnji ponedeljek, prejeli 322 odzivov. Zdaj jih bodo preučili in nato oblikovali končni predlog, so napovedali.(več)
Predlog za upokojence kot oskrbovalce pripravljen za obravnavo na vladi
Po predlagani noveli zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je pripravljena za obravnavo na vladi, bodo oskrbovalci družinskega člana lahko tudi upokojenci, so včeraj povedali na ministrstvu za solidarno prihodnost. Prošnje za pravico do dolgotrajne oskrbe na domu, ki se bo začela izvajati 1. julija, pa bo mogoče vlagati od 1. junija, so dodali.(več)
Poslanci NSi in Demokratov vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko
Poslanci iz vrst NSi in Demokratov so po referendumu, na katerem so volivci zavrnili zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Očitki so sicer širši, med drugim ji očitajo negospodarno rabo javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve.(več)
Po referendumu ostaja v veljavi več kot pol stoletja star zakon o izjemnih pokojninah
Po zavrnitvi novega zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na nedeljskem referendumu v veljavi ostaja zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, iz leta 1974. Računsko sodišče je sicer že pred leti ugotovilo, da je veljavni zakon zastarel in pomanjkljiv.(več)
Na dnevih državnega odvetništva o nujnosti poenotenja statusa državnih odvetnikov
Letošnji dnevi državnega odvetništva, ki potekajo v Mariboru, izpostavljajo pomen pravnega varstva javnega interesa in odgovornega upravljanja državnega premoženja. V uvodnem nagovoru je generalna državna odvetnica Ana Kerševan opozorila na nujnost spremembe zakonodaje, ki bi državnim odvetnikom poenotila status.(več)
Avtoserviserji prijavili Zavarovalnico Triglav AVK
Avtoserviserji, združeni v Slovensko društvo avtostroke (SDA), so Javni agenciji RS za varstvo konkurence (AVK) prijavili Zavarovalnico Triglav zaradi sumov zlorabe prevladujočega položaja na trgu. Trdijo, da so urne postavke za ličarska in kleparska dela, ki jim jih priznava zavarovalnica, nevzdržne.(več)
Potrošniški centri s pomisleki glede predlagane reforme pravic letalskih potnikov
Spremembe evropske uredbe o pravicah potnikov pri odpovedih ali zamudah letov, ki jih načrtuje Evropska komisija, bi pravne vrzeli odpravile na račun temeljnih pravic potnikov, opozarja Mreža evropskih potrošniških centrov. Poudarja, da bi reforma pomembno zmanjšala število potnikov, upravičenih do odškodnine.(več)