ponedeljek, 12.5.2025
Maribor, 12. maja (STA) - Letošnji dnevi državnega odvetništva, ki danes in v torek potekajo v Mariboru, izpostavljajo pomen pravnega varstva javnega interesa in odgovornega upravljanja državnega premoženja. V uvodnem nagovoru je generalna državna odvetnica Ana Kerševan opozorila na nujnost spremembe zakonodaje, ki bi državnim odvetnikom poenotila status.
Po obstoječi zakonski ureditvi so zaposleni na državnem odvetništvu ločeni na javne uslužbence in funkcionarje ter posledično kljub enakim kvalifikacijam in opravljanju enakega dela uživajo različne pravice in plačilo. Razlike so se letos s plačno reformo še poglobile, zato je za preprečitev odliva kadrov po besedah Ane Kerševan nujno potrebno sprejetje novele zakona o državnem odvetništvu, ki bi državnim odvetnikom poenotila status in jih vrnila med pravosodne funkcionarje. Ker to podpira tudi vladna koalicija, se generalna državna odvetnica nadeja, da bo to izvedeno še v tem vladnem mandatu.
Na ministrstvu za pravosodje se po besedah državnega sekretarja Milana Brgleza zavedajo, da "učinkovito, strokovno in neodvisno državno odvetništvo ni le privilegij, temveč pogoj za vsako moderno pravno državo". "Zato ostaja krepitev vašega položaja, iskanje rešitev za izboljšavo pogojev vašega dela ter zagotavljanje kadrovskih in tehničnih zmogljivosti ena od prioritet našega ministrstva," je sporočil prisotnim na srečanju z naslovom Država kot nosilka pogodbenih in finančnih obveznosti v Mariboru.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je prepričana, da bi funkcionarski položaj okrepil vlogo državnega odvetnika. "Prispevate k razreševanju sporov, krepitvi pravne varnosti in varstvu človekovih pravic. Pri svojem delu ne izkazujete le izjemnega znanja in izkušenj, temveč tudi etično zavezanost pravičnosti in spoštovanju zakonitosti. Zato potrebujete stabilno zakonodajo, dobro tehnično podporo in delovno okolje, ki omogoča tako strokovno odličnost kot ustrezni karierni razvoj," je dejala v video nagovoru.
Državno odvetništvo je državni organ, ki zastopa Republiko Slovenijo in druge državne subjekte pred sodišči in upravnimi organi. V letu 2024 je na področju delovnopravnih in socialnopravnih zadev uspešno zaključilo 853 primerov. Sklenjenih je bilo 122 sodnih poravnav v delovnopravnih zadevah in 85 poravnav v socialnopravnih zadevah.
"Na področju obrambe pred zahtevki iz naslova odškodninske odgovornosti države, torej ko nekdo toži državo zaradi domnevno protipravnega ravnanja, smo bili uspešni v 99,87 odstotkih, kar pomeni prihranjenih več kot 650 milijonov evrov," je za STA povedala Kerševan.
Od uveljavitve zakona o državnem odvetništvu iz leta 2017 je državno odvetništvo pristojno tudi za zastopanje države pred tujimi in mednarodnimi arbitražami. Med letoma 2021 in 2022 so bili pred Mednarodnim centrom za reševanje investicijskih sporov sproženi trije zahtevni arbitražni postopki, katerih skupna vrednost zahtevkov presega 700 milijonov evrov.
Brglez je izpostavil vlogo državnega odvetništva kot varuha integritete in zakonitosti v poslovanju države. "Vaše delo, četudi pogosto oddaljeno od oči javnosti, pomembno prispeva k temu, da država kot pravni subjekt deluje odgovorno, pregledno in skladno s pravnim redom. V tem je tudi vaša posebna moč - ker znate povedati tudi tisto, kar država mora slišati, četudi ni vedno prijetno," je navedel.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Gordana Pipan je v svojem nagovoru izpostavila pomen sodelovanja med državnimi organi. "Pravno varstvo javnih sredstev in odgovorno zastopanje države v postopkih zagotavlja stabilnost in zaupanje v naš finančni sistem," meni.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki