ponedeljek, 12.5.2025
Ljubljana, 12. maja (STA) - Poslanci iz vrst NSi in Demokratov so po referendumu, na katerem so volivci zavrnili zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Očitki so sicer širši, med drugim ji očitajo negospodarno rabo javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve.
"Temelj interpelacije so ugotovitve komisije DZ za nadzor javnih financ, zlasti v zvezi s finančno materialnim poslovanjem ministrstva za kulturo, ki se je na več mestih izkazalo kot neprimerno, neustrezno," je pozno popoldan v izjavi za medije dejal predsednik NSi Matej Tonin. Ob tem ministrici očitajo tudi izogibanje pojasnjevanju na omenjeni komisiji in omalovažujoč odnos.
Ministrici poslanci sicer očitajo, da je "z neupravičenim in protipravnim izplačilom iz sredstev državnega proračuna ravnala nevestno in protizakonito" ter da je opustila dolžno ravnanje po zakonih o vladi in državni upravi, "zaradi česar je prišlo do nezaupanja v državne institucije in v funkcijo ministrice za kulturo".
Med očitki so tudi kršitev zakona o varstvu kulturne dediščine, strategije kulturne dediščine in resolucije o nacionalnem programu za kulturo.
Prav tako Vrečko po njihovih besedah nosi odgovornost za vodenje kulturne politike, ki "se sprejema s škodljivimi posledicami za državljanke in državljane", se izvaja brez strokovnih analiz in investicijske dokumentacije ter brez javne razprave in dialoga z zaposlenimi in vodstvi javnih zavodov.
Z izenačevanjem zgodovine pred in po osamosvojitvi Slovenije v nasprotju z ustavo pa ministrici očitajo tudi, da "odreka najvišjo veljavo temeljnemu dogodku za nastanek Slovenije - slovenski osamosvojitvi, okrog katere se je oblikovala narodna enotnost". S "postopnim uničevanjem" vrednot slovenske osamosvojitve pa po njihovi oceni deluje zoper blaginjo Slovenije, za katero bi sicer morala skladno s prisego ob izvolitvi delovati.
Predlagana interpelacija v določenem delu ponavlja očitke, ki so jih v NSi navajali že leta 2023, a interpelacije nato niso vložili. Tudi tokrat glede domnevno nevestnega in negospodarnega ravnanja omenjajo neuresničeni Muzej slovenske osamosvojitve, ki ga je ustanovila prejšnja vlada. Kot navaja predlog interpelacije, z ukinitvijo Muzeja novejše zgodovine Slovenije in Muzeja slovenske osamosvojitve ministrica ni ravnala skladno z zakonom o varstvu kulturne dediščine.
Predlog interpelacije izpostavlja tudi izplačilo denarnega dela Prešernove nagrade Svetlani Makarovič in selitev ljubljanske Drame na Litostrojsko zaradi obnove stare stavbe v središču Ljubljane. Ob izplačilu Prešernove nagrade se predlagatelji s prvopodpisanim poslancem Janezom Ciglerjem Kraljem (NSi) sprašujejo, ali gre za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja in pravic ter oškodovanja javnih sredstev ter korupcijsko tveganje. Glede nadomestne lokacije SNG Drame pa ugotavljajo, da je bila ta izbrana, ne da bi ministrstvo izdelalo projektno nalogo z jasnimi merili in kriteriji ter brez poziva javnim institucijam na državni in občinski ravni.
"Poleg nezakonitih izplačil in vodenja projektov brez strokovnih analiz in investicijske dokumentacije pa se v DZ sprejemajo zakoni brez upoštevanja pripomb zainteresirane strokovne javnosti in z umanjkanjem dialoga. Posledično je bil na referendumu zavrnjen zakon o dodatku k pokojninam kulturnikov, ki ga je pripravilo ministrstvo za kulturo, ki ga vodi Asta Vrečko," še piše v predlogu interpelacije.
Med domnevno škodljivi zakoni, ki jih je DZ sprejel na predlog ministrstva za kulturo, predlog interpelacije poleg že omenjenih navaja še zakon o medijih ter zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo.
Tonin je po odzivu ministrice Vrečko na vloženo interpelacijo kot zanimivo ocenil, da ta predlagateljem očita kulturni boj, obenem pa pravi, da besedila interpelacije še ni prebrala. Šele ko bo to storila, bo lahko dajala sodbe o tem, zakaj je bila interpelacija vložena prav danes, meni.
Prihaja namreč dan po tistem, ko so volivci zavrnili zakon, ki so ga pripravili prav na ministrstvu pod vodstvom Vrečko. "Mislim, da smo korektno počakali, da gre ta referendum in kampanja mimo, včeraj so se volivci glede tega izrekli in danes je seveda primeren čas," je prepričan prvak NSi.
Kljub jasnim parlamentarnim razmerjem predlagatelji terjajo politično odgovornost ministrice ter pojasnila o finančnem poslovanju njenega resorja. "Kaj se bo zgodilo, bodo pa na koncu pokazali rezultati glasovanja. Sami pa veste, da se je v tem mandatu zelo velikokrat zgodilo, da sama interpelacija sicer ni pripeljala do zamenjave ministra, je pa bistveno in pomembno prispevala k temu, da je minister bil kasneje odstopljen," je o možnosti uspeha interpelacije ocenil Tonin.
To je sicer že 11. predlog za interpelacijo članov ministrske ekipe Roberta Goloba v tem mandatu, dvakrat od tega je bila interpelirana celotna vlada.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki