835. Pravilnik o podelitvi statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti
Na podlagi tretjega odstavka 22. člena Zakona o raziskovalni in razvojni dejavnosti (Uradni list RS, št. 96/02) minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo izdaja
P R A V I L N I K
o podelitvi statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti
Ta pravilnik določa postopek za pridobitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, postopek za odvzem takšnega statusa ter zbirko podatkov teh društev.
2. člen
(mednarodno društvo, zveza društev)
Mednarodno društvo lahko pridobi status društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, ob izpolnjevanju pogojev, določenih z zakonom, ki ureja raziskovalno dejavnost ter po postopku, določenem v tem pravilniku, če je v Republiki Sloveniji vpisano v evidenco mednarodnih društev ali zvez mednarodnih društev v skladu z zakonom, ki ureja društva.
Ta pravilnik se smiselno uporablja tudi za zveze društev, ki so organizirane in registrirane v skladu z zakonom, ki ureja društva.
3. člen
(postopek priznanja)
O podelitvi statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, odloča minister, pristojen za področje znanosti (v nadaljnjem besedilu: minister), če so izpolnjeni pogoji, določeni z zakonom, ki ureja raziskovalno dejavnost.
Status društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti podeli minister z odločbo, v skladu s predpisi, ki urejajo splošni upravni postopek.
4. člen
(pristojnost več ministrstev)
Če vloži predlog za pridobitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, društvo, ki poleg dejavnosti iz druge in četrte alineje prvega odstavka 5. člena tega pravilnika opravlja še drugo dejavnost, ki je v pristojnosti drugega ministrstva oziroma ministrstev, minister za ta del dejavnosti društva pred izdajo odločbe, pridobi soglasje pristojnega ministra oziroma ministrov.
Minister izda v skladu s tem pravilnikom, na predlog drugega ministrstva, predhodno soglasje za pridobitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu, za tisti del dejavnosti društva, ki se izvaja na področju raziskovalne dejavnosti.
II. POGOJI ZA PRIDOBITEV STATUSA DRUŠTVA, KI DELUJE V JAVNEM INTERESU NA PODROČJU RAZISKOVALNE DEJAVNOSTI
Društvo mora za pridobitev statusa društva v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti izpolnjevati naslednje pogoje:
–
da deluje najmanj dve leti pred vložitvijo vloge za pridobitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti;
–
da ima dejavnosti, ki so v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, opredeljene v temeljnem aktu društva;
–
da je zadnji dve leti pred vložitvijo zahteve za podelitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, sredstva društva pretežno uporabljalo za opravljanje dejavnosti, ki so v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti;
–
da je v obdobju zadnjih dveh let redno izvajalo programe, projekte ali druge aktivnosti za uresničevanje namena in ciljev, ki so v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti;
–
da ima izdelane programe bodočega delovanja;
–
da ima izkazane pomembne dosežke svojega delovanja.
Za delovanje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti se šteje spodbujanje ali izvajanje namenov ali dejavnosti v skladu z Nacionalnim raziskovalnim in razvojnim programom. Spodbujanje ali izvajanje namenov ali dejavnosti društva se izkazuje s projekti in programi, ki jih društva izvajajo na področjih temeljnega oziroma aplikativnega raziskovanja, kot tudi prizadevanj pri sistematični uporabi znanja in razumevanja, pridobljenega s temeljnim oziroma aplikativnim raziskovanjem ter iz praktičnih izkušenj.
III. POSTOPEK PRIDOBITVE STATUSA DRUŠTVA, KI DELUJE V JAVNEM INTERESU NA PODROČJU RAZISKOVALNE DEJAVNOSTI
Društvo, ki želi pridobiti status društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, mora na ministrstvo, pristojno za področje znanosti (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) vložiti pisni predlog (v nadaljnjem besedilu: predlog).
Predlog mora vsebovati zahtevek za podelitev statusa društva z ustreznimi podatki iz 14. člena tega pravilnika, ki se vpisujejo v zbirko podatkov društev, ter z drugimi podatki, ki jih mora imeti vsaka vloga v upravnem postopku.
Predlogu je potrebno priložiti:
1.
sklep pristojnega organa društva o vložitvi predloga za pridobitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti,
3.
utemeljitev, zakaj predlagatelj meni, da društvo deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti,
4.
poročilo o pretežnem uporabljanju sredstev društva za opravljanje dejavnosti, ki so v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti, v pretekih dveh letih oziroma finančno poročilo za pretekli dve leti,