TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč
VSL Sodba I Cp 1533/2024 - odškodnina za nepremoženjsko škodo - poseg v osebnostno pravico - poseg v čast in dobro ime - nedovoljeno zbiranje osebnih
I. Pritožbi tožene stranke se ugodi in se izpodbijana sodba v I. in II. točki izreka spremeni tako, da se zavrneta tožbena zahtevka tožnikov še glede obveznosti toženkinega plačila zneska 1000 EUR vsakemu od tožnikov z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 6. 8. 2018 dalje, v IV. točki izreka pa tako, da je tožeča stranka dolžna plačati toženi stranki stroške postopka v znesku 1679,94 EUR v roku 15 dni, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od prvega dne po poteku roka za prostovoljno izpolnitev dalje.
II. Pritožba tožeče stranke se zavrne in se v izpodbijanem delu (III. točka izreka) potrdi sodba sodišča prve stopnje.
III. Tožeča stranka je dolžna toženi stranki plačati stroške pritožbenega postopka v znesku 659,45 EUR v roku 15 dni, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od prvega dne po poteku roka za prostovoljno izpolnitev dalje.
Iz sodne prakse ESČP v zvezi z uporabo 8. člena EKČP, s katerim je zaščitena čast oziroma ugled posameznika kot del pravice do spoštovanja zasebnega življenja izhaja, da je pogoj za varstvo te osebnostne pravice, da napad oziroma poseg v čast oziroma ugled doseže določen težnostni prag oziroma določeno stopnjo resnosti in da je izvršen na način, da je ogroženo uživanje pravice do zasebnega življenja. ESČP poudarja, da je vprašanje, ali je navedeni pogoj dosežen, odvisno od okoliščin konkretnega primera. Toženka tožnikov s svojim ravnanjem ni izpostavila kot neposredno odgovornih za dogodek streljanja. Po tožbenih navedbah je dopis osebnim zdravnikom naslovila tudi glede drugih udeležencev lova in ne le glede tožnikov. Poleg tega je nesporno dejstvo, da sta tožnika bila udeležena v dogodku, ko je prišlo do streljanja. Ne drži torej, da je bil očitek odgovornosti za dogodek naslovljen prav in izključno nanju. Tudi če bi bil, pa glede na navedene okoliščine težnostni prag za varstvo njune pravice do časti oziroma ugleda ni bil presežen.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.