Svoje obveznosti glede sredstev za zadovoljevanje skupnih potreb na področju zdravstvenega varstva, ki se v okviru zdravstvenih skupnosti zagotavljajo v svobodni menjavi dela z delavci organizacij združenega dela na področju zdravstvenega varstva in glede sredstev za socialno varnost v zvezi z zdravstvenim varstvom, določajo delavci in delovni ljudje na podlagi ovrednotenih programov zdravstvenega varstva s samoupravnimi sporazumi o temeljih planov zdravstvenih skupnosti in drugimi samoupravnimi sporazumi v okviru zdravstvenih skupnosti.
Delavci v temeljnih in drugih organizacijah združenega dela ter v delovnih skupnostih in delovni ljudje, ki z osebnim delom s sredstvi v lastnini občanov opravljajo gospodarsko ali drugo dejavnost, plačujejo za zadovoljevanje skupnih potreb na področju zdravstvenega varstva prispevek v skladu s posebnimi predpisi. Višino prispevka določajo delavci in delovni ljudje v samoupravnih sporazumih iz prvega odstavka. Če samoupravni sporazumi niso sklenjeni, ali pa jih sklene le del udeležencev in sredstva za izvedbo sprejetega programa zdravstvenega varstva niso zagotovljena, lahko skupščina pristojne družbenopolitične skupnosti enakopravno s skupščino ustrezne zdravstvene skupnosti določi stopnjo prispevka za vse delavce in delovne ljudi, ki so zavezani plačevati prispevek, ali pa le za tiste delavce oziroma delovne ljudi, ki samoupravnega sporazuma niso sklenili.
Zaradi zagotovitve sredstev za zadovoljevanje skupnih družbenih potreb na področju zdravstvenega varstva po načelih solidarnosti in za druge skupne potrebne zdravstvenega varstva v SR Sloveniji - v skladu s programi in plani zdravstvenih skupnosti - lahko Skupščina Socialistične republike Slovenije enakopravno s skupščino Zdravstvene skupnosti Slovenije določi višino prispevka, ki ga plačujejo delavci in delovni ljudje iz prejšnjega odstavka.
Obveznosti iz prejšnjih odstavkov se določajo v skladu z gibanjem družbenega proizvoda vsega gospodarstva in produktivnosti vsega družbenega dela v mejah in v skladu s smotri, določenimi v družbenih planih družbenopolitičnih skupnosti.
Za uresničevanje posebej dogovorjenih nalog oziroma za razširitev materialne podlage zdravstvenega varstva po posebnih programih lahko delavci še posebej združujejo sredstva iz dohodka temeljne organizacije združenega dela oziroma iz osebnih dohodkov in skladov skupne porabe, delovni ljudje pa iz osebnih dohodkov in drugih svojih sredstev.
Da bi zagotovila potrebna sredstva za financiranje temeljnih nalog zdravstvenega varstva, lahko skupščina občinske zdravstvene skupnosti enakopravno s pristojnimi zbori občinske skupščine določi višino prispevka, izraženo v stopnji.