×

87. člen

Signalni pravilnik

Uradni list RS 32-1353/2002 objava 11. 4. 2002

Veljavnost
velja od 26. 4. 2002 do 31. 12. 2007 stanje na dan27. 8. 2026
Oznake
SOP2002-01-1353 EVA2001-2411-0074
Sprejel
Ministrstva
Povezave
Signalni pravilnik
87. člen
(Signali za največjo dovoljeno progovno hitrost)
(1)
S signali za največjo dovoljeno progovno hitrost se označijo mesta sprememb največjih dovoljenih hitrosti na delih prog.
(2)
Signalni znak 94: "Pričakuj spremembo progovne hitrosti".
Bela pravokotna plošča (predsignalna plošča) z eno črno številko (glej Sliko 125).
&fbco;binary entityId="a1ce540d2-f52f-458b-9483-1f758941cbe9" type="jpg"&fbcc;
(3)
Signalni znak 95: "Začetek spremembe progovne hitrosti".
Bela kvadratna plošča (začetna plošča) s tremi črnimi poševnimi pasovi z leve proti desni navzgor (glej Sliko 126).
&fbco;binary entityId="a698c0010-4d31-43d8-9029-f296ab30eaee" type="jpg"&fbcc;
(4)
Signalni znak 96: "Konec spremembe progovne hitrosti".
Bela kvadratna plošča (končna plošča) z dvema navpičnima črnima pasovoma (glej Sliko 127).
&fbco;binary entityId="aee7060d0-40b6-4566-96c0-1ee3a938ea72" type="jpg"&fbcc;
(5)
Predsignalna plošča pomeni, da je treba vožnjo uravnavati tako, da se bo od signala, ki kaže signalni znak 95: "Začetek spremembe progovne hitrosti", vozilo s hitrostjo, ki je napisana na predsignalni plošči.
(6)
Predsignalna plošča je vgrajena za vsako smer vožnje na razdalji najmanj 600 metrov pred začetno ploščo, če je zavorna razdalja 1000 metrov, oziroma na razdalji najmanj 400 metrov na progah z zavorno razdaljo 700 metrov.
(7)
Začetna plošča označuje začetek dela proge, prek katerega se mora voziti s hitrostjo, ki je napisana na predsignalni plošči. Vgradi se na mestu, od katerega naprej je treba voziti z označeno hitrostjo, in sicer na tisti strani, na kateri je predsignalna plošča.
(8)
Končna plošča označuje mesto, kjer se sprememba hitrosti konča.
(9)
Na enotirnih progah se začetna plošča vedno uporabi za končno ploščo za nasprotno smer in zato končna plošča stoji v obeh smereh vožnje na levi strani tira v smeri vožnje vlaka.
(10)
Prek označenega mesta je treba voziti z označeno hitrostjo vse dotlej, dokler zadnje vozilo v vlaku ne odpelje mimo končne plošče.
(11)
Za označitev sprememb največjih dovoljenih hitrosti na glavnih prevoznih tirih, pa tudi na odprti progi neposredno za postajo, se predsignalne, začetne in končne plošče ne smejo vgraditi na postaji. Za glavni prevozni tir se predsignalna plošča vgradi na predpisani razdalji pred prvo uvozno kretnico, začetna plošča pri prvi uvozni kretnici, končna plošča pa pri zadnji izvozni kretnici. Za spremembo največje dovoljene progovne hitrosti, ki je neposredno za postajo, se predsignalna plošča vgradi pred prvo uvozno kretnico, začetna plošča takoj za zadnjo izvozno kretnico, končna plošča pa na mestu, kjer preneha sprememba.
(12)
Če se predsignalna plošča vgradi na skupnem delu proge pred cepiščem, velja pa le za eno cepnih prog, se na takšni predsignalni plošči namesti puščica, ki je usmerjena v smeri cepne proge, za katero velja (glej Sliko 128).
&fbco;binary entityId="a4035941c-b887-4731-82d1-ace5bc198450" type="jpg"&fbcc;
(13)
Če se na delu proge, na katerem je signalizirana sprememba največje dovoljene progovne hitrosti, vpelje manjša hitrost, je treba slednjo signalizirati s signali za počasno vožnjo.
(14)
Na progi, kjer so vgrajeni signali za spremembo največje dovoljene progovne hitrosti novega tipa, ne smejo biti hkrati še signali za spremembo največje dovoljene progovne hitrosti starega tipa.
(15)
Neveljavne signale za spremembo največje dovoljene progovne hitrosti je treba odstraniti.
(16)
Primeri, kako se vgradijo signali za spremembo progovne hitrosti, so v Prilogi 5 tega pravilnika, ki je njegov sestavni del.
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
Dialog title
dialog window