×

Odlok o občinskem prostorskem načrtu Občine Škofljica (OPN)

pj – GE posebne javne stavbe
Podtipi: pjc – GE cerkve
pjg – GE gradu, dvorca
pjo – GE obeležij, spomenikov in kapelic
1.0 Namembnost GE
Namenjena je le najpomembnejšim javnim vsebinam v posebni arhitekturi in s trajnimi instalacijami posebnega javnega značaja – s posebno simbolno konotacijo, ki je pomembna za kraj kot celoto in širše. Namen prostora posamezne GE naj bo usklajen s programi, ki izhajajo iz naziva podtipa GE, t.j. iz izvorne namembnosti objekta. Tako stavbam v GE podtipih pjc, in pjo izvorne namembnosti ni dovoljeno spreminjati.
Stavbe v GE gradu, dvorca z oznako Pjg so lahko namenjene tudi bivanju, terciarnim in kvartarnim dejavnostim. V GE ni dovoljena industrijska oblika proizvodnje ali skladiščenje. Slednje je dovoljeno do 30 % površine v kolikor gre za vsebine, ki so neposredno povezane z upravljanjem dejavnosti kvartarnega ali terciarnega sektorja (npr. depoji umetnin pri galerijah ipd.) 
2.0 Dopustni tipi stavb na GE
2.1 Glavne stavbe – tip, število, število etaž
Vse glavne stavbe so obstoječe stavbe. Števila etaž ni dovoljeno spreminjati.
Tipi objektov v obstoječi stavbni strukturi so po Klasifikaciji lahko le: 12620 Muzeji in knjižnice, 12721 Stavbe za opravljanje verskih dejavnosti, 12730 Kulturni spomeniki.
Izjeme: Na GE gradu, dvorca (pjg) so dovoljene tudi: 11221 Tri in večstanovanjske stavbe (razen blokov, stolpnic), 11222 Stanovanjske stavbe z oskrbovanimi stanovanji, 11222 Stanovanjske stavbe za posebne namene (le domovi za starejše, samostani, zavetišča), 12111 Hotelske in podobne stavbe za kratkotrajno nastanitev (razen motelov), 12112 Gostilne, restavracije in točilnice, 12301 Trgovske stavbe (le prodajne galerije), 2112 Gostilne, restavracije in točilnice; 12120 Druge gostinske stavbe za kratkotrajno nastanitev; 12202 Stavbe bank, pošt, zavarovalnic; 12203 Druge upravne in pisarniške stavbe (razen konferenčnih in kongresnih stavb); 12301 Trgovske stavbe (razen nakupovalnih centrov, trgovskih centrov, veleblagovnic, pokritih tržnic); 12304 Stavbe za druge storitvene dejavnosti (razen avtopralnic); 12650 Športne dvorane.
2.2 Pomožne stavbe – število, število etaž
– pjc – GE cerkve- pomožne stavbe niso dovoljene;
– pjg – GE gradu, dvorca – lahko se gradi do največ tri pomožne stavbe; vse do višine E2. Pomožne stavbe GE (3.4.4.4) se lahko gradijo tudi kot enostavni oziroma nezahtevni objekti in sicer nadstrešek, uta, zimski vrt, savna, fitnes, senčnica, letna kuhinja, garaža ali lopa in podobne stavbe, objekti za rejo živali, pomožni kmetijsko-gozdarski objekti (kozolec, kmečka lopa, grajeni rastlinjak, skedenj, silos, senik, kašča, koruznjak, grajeno molzišče, pokrita skladišča za lesna goriva, vinska klet) ter objekti za kmetijske proizvode in dopolnilno dejavnosti (sušilnica sadja in rib, sirarna, oljarna, kisarna).
– pjo – GE obeležij, spomenikov in kapelic – pomožne stavbe niso dovoljene. 
2.3 Drugi dopustni nezahtevni in enostavni objekti (razen stavb) v skladu s predpisom o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje
– pjc – GE cerkve – vodomet, začasni objekti pomožni komunalni objekti, priključki na objekte gospodarske javne infrastrukture, in urbana oprema.
– pjg – GE graščine, dvorca – parkirišče, ograja, podporni zidovi z ograjo, vodomet, vodno zajetje in objekti za akumulacijo vode in namakanje (bazen za kopanje, okrasni bazen, ribnik, namakalni sistem, vodni zbiralnik), pomožni kmetijsko-gozdarski objekti – gnojišče, kompostarna za gnojevko, zbiralnik gnojevke ali gnojnice, napajalno korito, hlevski izpust, grajena obora ter začasni objekti, športna igrišča na prostem, pomožni komunalni objekti, priključki na objekte gospodarske javne infrastrukture, objekti za oglaševanje (v skladu s predpisom občine) ter grajena urbana oprema ter urbana oprema;
– pjo – GE obeležij, spomenikov in kapelic – urbana oprema (razen igrišč in igral).
3.0 Dopustna izraba prostora GE
3.1 Omejitev gostote – faktorji
FZ do 50 %
4.0 Organizacija in urbanistično oblikovanje GE
4.1 Organizacija prostora
Posegi v GE morajo zagotavljati, da bo prostorska struktura GE ohranila z izvorno ureditvijo oblikovan status posebne, pomembne javne ureditve/ arhitekture v danem prostorskem kontekstu. Možni so le posegi, ki:
– so usklajeni z merili pristojne službe za varstvo kulturne dediščine, v kolikor gre za spomenik, oziroma strokovnimi merili varovanja in razvijanja ambientalnih kvalitet javnega prostora;
– so v skladu s funkcijo glavne stavbe in ki ne degradirajo prostorskega konteksta spomenika ob upoštevanju varstvenega režima spomenika;
– ohranjajo kvalitete umestitve v prostor, hortikulturne elemente in ureditve;
– strokovno sanirajo vse identificirane probleme na GE ali stavbi, ki jih poseg vsaj posredno zadeva.
Ohranjajo naj se kvalitetne vedute na stavbo/objekt.
4.2 Zelene ureditve na GE, ograje in žive meje
Zunanje ureditve GE se naj urejajo tako, da se v čim večji ohranjajo in razvijajo kvalitete funkcionalnih in ambientalnih prvin zelenih površin oziroma zelenih sistemov.
GE ni dovoljeno ograjevati z ograjo, živo mejo ipd. Izjema je GE gradu, dvorca in GE cerkve kjer se obstoječe ograje lahko ohranjajo oziroma rekonstruirajo v enakih gabaritih in materialih ter GE obeležij, spomenikov in kapelic izven območja javnih površin kjer je ograjevanje dovoljeno – ograja naj ne presega višine 1,2 m. 
4.3 Velikost GE, posebnosti parcelacije
Parcelacija ne sme omogočiti zmanjševanje vplivnega območja ureditve oziroma tudi zmanjševanje EUP.
4.4 Druge določbe urbanističnega oblikovanja
Obstoječa stavbna struktura se ohranja in varuje v skladu z merili pristojnega zavoda za varstvo kulturne dediščine.
GE tipa pjo – obeležij, spomenikov in kapelic, ki je v grafičnem delu prikazan zgolj simbolno, je spominski sklop s stavbo v pripadajočem prostorskem kontekstu oziroma z ureditvijo: vključno z visoko drevesno vegetacijo in drugimi obstoječimi ureditvami. Varujejo se kot prostorska in ambientalna celota.
Na območju GE veljajo merila III. stopnje varstva pred hrupom.
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
Dialog title
dialog window