3042. Pravilnik o kakovosti konzumnega kravjega mleka
Na podlagi drugega odstavka 37. člena in drugega odstavka 64. člena zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 54/00, 52/02-ZDU-1 in 58/02-ZMR-1) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v soglasju z ministrom za zdravje
P R A V I L N I K
o kakovosti konzumnega kravjega mleka*
Ta pravilnik določa pogoje za minimalno kakovost in označevanje, ki jih mora v prometu izpolnjevati konzumno kravje mleko (v nadaljnjem besedilu: mleko) kot predpakirano živilo, ki je brez nadaljnje predelave namenjeno za prodajo končnemu potrošniku, ter referenčni metodi za določanje vsebnosti maščobe in beljakovin v mleku.
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
1.
surovo mleko je proizvod mlečne žleze, dobljeno z molžo ene ali več krav;
2.
mleko so kategorije mleka iz 7. člena tega pravilnika in so brez nadaljnje predelave namenjene za prodajo končnemu potrošniku;
3.
vsebnost maščobe je masni delež mlečne maščobe v mleku, izražen v odstotkih;
4.
vsebnost beljakovin je masni delež beljakovin v mleku, ki se dobi z množenjem s 6,38 skupne vsebnosti dušika, izražen v odstotkih.
Mleko mora biti v prometu označeno v skladu s tem pravilnikom, predpisom, ki ureja splošno označevanje predpakiranih živil, ter predpisi, ki urejajo označevanje hranilne vrednosti.
Oznaka iz prejšnjega odstavka mora biti vidna in čitljiva.
Nazivna oziroma neto količina, dovoljena negativna odstopanja ter način označevanja nazivne oziroma neto količine za predpakirano mleko morajo biti v skladu s predpisom, ki ureja predpakirane izdelke.
II. POGOJI ZA DAJANJE MLEKA V PROMET
Mleko, ki izpolnjuje pogoje, določene s predpisi, ki urejajo veterinarsko-sanitarni nadzor živilskih obratov, veterinarsko – sanitarne preglede ter pogoje zdravstvene ustreznosti živil in surovin živalskega izvora, in pogoje, določene s tem pravilnikom, je lahko brez nadaljnje predelave prodano končnemu potrošniku ali dostavljeno neposredno obratom javne prehrane (npr. restavracijam, gostinskim lokalom, šolam, vrtcem, bolnišnicam in podobnim večjim obratom).