STA novice / DZ za uvedbo informativnega izračuna na CSD
torek, 12.12.2017
Ljubljana, 12. decembra (STA) - DZ je brez glasu proti sprejel novelo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki na centrih za socialno delo uvaja informativni izračun za letne pravice. Gre za avtomatizirani izračun, cilj pa je poenostavitev in racionalizacija postopkov odločanja o letnih pravicah. Med temi sta denimo otroški dodatek in državna štipendija.
Avtomatizirani informativni izračun bo urejen podobno kot informativni izračun za dohodnino, s čimer naj bi razbremenili tako delavce na centrih za socialno delo kot stranke.
Poleg tega novela s 1. januarjem 2018 odpravlja še zadnji varčevalni ukrep pri otroškem dodatku. Tako varčevalni ukrep ne bo več vejal niti za 7. in 8. dohodkovni razred.
Novela prav tako odpravlja neskladja z ustavo glede ugotavljanja dohodka za samostojne podjetnike. Ustavno sodišče je namreč ugotovilo neustavnost določbe zakona, po kateri se v primerih, ko je oseba šele začela opravljati dejavnost ali če je njen mesečni dohodek iz dejavnosti nižji od višine bruto minimalne plače, kot mesečni dohodek iz dejavnosti upošteva dohodek v višini 75 odstotkov bruto minimalne plače.
V drugi obravnavi je koalicija vložila dve dopolnili, ki sta bili sprejeti. Niso pa sprejeli dopolnila Levice, po katerem bi se meje dohodkov za ugotavljanje upravičenosti do letnih pravic uskladile z rastjo življenjskih potrebščin že v začetku naslednjega leta, ne pa šele januarja 2019.
Zadnje novice
-
V Bruslju začasni dogovor za večjo zaščito potnikov v EU
25.6.2026 -
EU bi lahko zaostrila pravila za Amazonove in Microsoftove storitve v oblaku
25.6.2026 -
Odprava carin na uvoz industrijskega blaga iz ZDA v EU dokončno potrjena
25.6.2026 -
Resnica s predlogom zakonske prepovedi izobešanja zastav brez pravne podlage na pročelja uradnih institucij (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Ministrstvo je RTVS zavrnilo zahtevek za izplačilo sredstev za glasbeno produkcijo
24.6.2026 -
Slovenija se je pridružila pobudi glede znižanja statusa zaščite medveda v EU (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Evropska komisija predlaga poenostavitev davčnih pravil EU
24.6.2026 -
Bruselj za poenostavitev označevanja energijske učinkovitosti izdelkov v EU
24.6.2026 -
Sodišče v začasni odredbi GaiaCellu naložilo dobavo dušika za vzorce
24.6.2026 -
Stevanović v bran obravnavi novele zakona o veterinarstvu po skrajšanem postopku (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Čeferin za krepitev odnosov z javnostmi v izogib manipulacijam z vsebino odločb ustavnega sodišča (I)
24.6.2026 -
Lani na ustavno sodišče več pripada in več rešenih zadev (II)
24.6.2026