STA novice / SDS in Janši zaradi spornega posojila namesto globe le opomin
torek, 30.4.2019
Ljubljana, 30. aprila (STA) - Okrajno sodišče v Ljubljani je SDS in njenemu predsedniku Janezu Janši zaradi prekrška pri najemu posojila od Dijane Đuđić namesto globe izreklo opomin, je razvidno iz sodbe, objavljene na spletnem portalu Demokracija.
Računsko sodišče je namreč marca lani vložilo dva obdolžilna predloga zoper stranko SDS in Janšo kot odgovorno osebo zaradi dveh spornih posojil: posojila Dijane Đuđić v višini 450.000 evrov in posojila pri Novih obzorjih v višini 60.000 evrov.
V obeh primerih je okrajno sodišče v skrajšanem postopku SDS in Janši prisodilo globo. V primeru posojila pri Novih obzorjih je globa sprva znašala 20.000 evrov za stranko in 2000 evrov za Janšo, v rednem postopku pa so jo nato znižali na 4200 evrov za stranko in 500 evrov za odgovorno osebo. Na to odločbo so se v SDS pritožili na višje sodišče, so za STA pojasnili v stranki.
Po vsej verjetnosti pa se ne bodo pritožili na zadnjo odločbo okrajnega sodišča, ki se nanaša na posojilo pri Dijani Đuđić. Okrajno sodišče je namreč v rednem postopku razveljavilo sodbo, po kateri je isto sodišče po skrajšanem postopku stranki izreklo globo v višini 4200 evrov, predsedniku stranke pa 450 evrov.
Namesto globe je sedaj sodišče tako SDS kot Janši izreklo le opomin, plačati pa morata stroške sodnega postopka.
Kot je zapisano v sodbi, je sodišče sicer obdolžence spoznalo za odgovorne kršitve zakona o političnih strankah, ki določa, da višina posojila posamezne fizične osebe ne sme presegati desetkratnika povprečne bruto plače letno. Vrednost najetega posojila pa je bila precej višja.
Je pa sodišče našlo več posebnih olajševalnih okoliščin, zaradi katerih je obdolžencem namesto globe izreklo opomin. Med olajševalnimi okoliščinami so navedli, da je stranka SDS takoj po prejemu mnenja računskega sodišča prvi obrok kredita vrnila posojilodajalki Đuđićevi. Prav tako je sodišče kot olajševalno okoliščino navedlo dejstvo, da je sporno posojilno pogodbo potrdil notar kot oseba, vredna javnega zaupanja.
Zadnje novice
-
Prihodnji teden na sodiščih: V Mariboru začetek sojenja domnevnim preprodajalcem drog (ozadje)
10.5.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Na seji o interventnem zakonu in kadrih v DZ (ozadje)
10.5.2026 -
Upravno sodišče razveljavilo odločbo ministrstva glede presoje vplivov na okolje za kanal C0 (dopolnjeno)
8.5.2026 -
Potrošniški center opozarja na bližajoči se rok za prenos novih pravic v nacionalni pravni red
8.5.2026 -
Na kolegiju DZ spor glede razdelitve mest v delovnih telesih DZ (dopolnjeno)
8.5.2026 -
Šefic s proizvajalci montažnih hiš o zagotavljanju nadomestitvenih objektov
8.5.2026 -
Na seznamu 14 občin z visokim tveganjem negativnih vplivov kratkotrajnega najema (dopolnjeno)
8.5.2026 -
GZS: Podatki Ajpesa še ne omogočajo celovite presoje poslovanja podjetij v letu 2025
8.5.2026 -
Stevanović zadovoljen z dogovorom o delovnih telesih: Vodje poslancev so se izkazali za konstruktivne ljudi (dopolnjeno)
8.5.2026 -
Svoboda bo za podpredsednico DZ predlagala Natašo Avšič Bogovič (dopolnjeno)
8.5.2026 -
Pravna mreža zaskrbljena zaradi hitrega sprejemanja predloga interventnega zakona
8.5.2026 -
Informacijski pooblaščenec ni ugotovil nezakonitega posredovanja podatkov v primeru ortopeda Kavčiča
8.5.2026