STA novice / Vlada določila besedilo novele zakona o zdravilih
četrtek, 4.7.2019
Ljubljana, 04. julija (STA) - Vlada je na današnji seji določila besedilo predloga novele zakona o zdravilih in ga pošilja v državni zbor po skrajšanem postopku. Pri predlaganih spremembah gre za manj zahtevno uskladitev zakona s pravom EU, je vlada zapisala na omrežju Tumblr.
Pri preskrbi z zdravili iz človeške plazme zakon ne bo več opredeljeval prednostne preskrbe z zdravili iz plazme, pridobljene v Sloveniji. Poleg tega bo natančneje oziroma pravilneje določal opredelitev za biološko zdravilo v postopku za pridobitev dovoljenja za uporabo v humani in veterinarski medicini.
Obenem pa bo podrobneje opredeljeval izraz "zaščitna elementa" na zunanji ovojnini zdravila. Ta obsega oznako v obliki dvodimenzionalne črtne kode, ki omogoča identifikacijo posameznega pakiranja zdravila in preverjanje njegove avtentičnosti, ter pripomoček za zaščito pred poseganjem v zdravilo, s katerim se lahko preveri, ali se je posegalo v ovojnino zdravila.
S predlogom novele zakona o zdravilih se izvršuje sodba Sodišča EU v zadevi Medisanus z dne 8. junija 2018, ki je odločilo, da prednostna preskrba z zdravili iz plazme in sklicevanje nanjo v postopkih javnega naročanja nista v skladu s predpisi EU.
Opredelitev "zaščitna elementa" na zunanji ovojnini zdravila je potrebna zaradi uskladitve z evropsko direktivo in delegirano uredbo. Od 9. februarja morajo proizvajalci zdravil, ki se izdajajo na zdravniški recept, na humana zdravila nameščati zaščitne elemente.
Sprememba zakona je nujna zaradi izjem od navedenih obveznosti, predvsem za zdravila, ki so v Slovenijo interventno uvožena iz tretjih držav in ne bodo opremljena z zaščitnima elementoma. Določbe zakona o zdravilih, ki se nanašajo na zaščitne elemente, namreč tovrstnih izjem ne predvidevajo, zato bi lahko prišlo do motenj pri preskrbi predvsem z nujnimi interventno uvoženimi zdravili.
Natančnejšo oziroma bolj pravilno opredelitev za biološko zdravilo določata direktivi, ki urejata področje zdravil za uporabo v humani ali veterinarski medicini, so še dodali na vladi.
Zadnje novice
-
Drenik Bavdek na seji sveta varuhinje za človekove pravice poudarila pomen strokovnega dialoga
6.7.2026 -
Objavljen poziv za člane nadzornega sveta SID banke
6.7.2026 -
Ministra Zupančič in Lep Šimenko v Celovcu o reformi dvojezičnega sodstva
6.7.2026 -
Uvodna vrednost nacionalnega demografskega sklada ocenjena na skoraj 17 milijard evrov
6.7.2026 -
Ministrstvo znova spreminja sestavo svetov javnih izobraževalnih zavodov
6.7.2026 -
Nevladniki: Teme preklicanega razpisa za raziskave v kmetijstvu niso bile aktivistične ali ideološke
6.7.2026 -
Cigler Kralj na srečanju MED9: Odločitev mladih za življenje na podeželju odvisna od življenjskih pogojev
6.7.2026 -
KPK pri Stevanovićevi objavi ni ugotovila kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije
6.7.2026 -
Sodišče imenovalo odbor za pripravo mnenja o bančnih izbrisih
6.7.2026 -
Finančna uprava znova uvaja davčne počitnice
6.7.2026 -
Gospodarski krog za čimprejšnjo odločitev glede dopustnosti referenduma o interventnem zakonu
6.7.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Poslanci o javnih financah Golobove vlade, o delovanju poslanca Mijiča ne (ozadje)
5.7.2026