STA novice / Bratuškova podpira 2TDK in napoveduje konec starim praksam gradbenega lobija
sreda, 7.8.2019
Ljubljana, 07. avgusta (STA) - Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je izrazila razočaranje nad odločitvijo 2TDK, ki je razveljavil razpis za projekt Glinščica, a dodala, da odločitev vodstva 2TDK odločno podpira. "Trdno stojim za njihovimi odločitvami, da ne podlegajo gradbenemu lobiju," je dejala in poudarila, da "starih praks molzenja denarja ne bo dovolila".
Kot je v izjavi za medije danes v Ljubljani povedala Bratuškova, je uprava 2TDK odločitev o razveljavitvi razpisa za izbor izvajalca objektov za prečkanje doline Glinščice pri gradnji drugega železniškega tira Koper-Divača sprejela danes in jo o tem zjutraj tudi obvestila.
"Po obrazložitvi komisije 2TDK je bila sprva izbrana najcenejša ponudba neustrezna, ker naj ne bi imela ustrezne reference oz. celo sumijo, da je bila ponarejena, obe ostali ponudbi sta pa bili krepko predragi," je povzela.
Ob tem je izpostavila, da so se na tem razpisu trije največji slovenski gradbinci pojavili z eno ponudbo, kar po njenih besedah "kaže na ustvarjanje nekega monopola in željo po preplačilu gradbenih storitev". "Kljub napadom name ne bom dovolila, da gradbinci izigravajo sistem in na razpisih ponujajo tudi do 40 odstotkov višje cene. Če bo treba, bomo razpise ponavljali," je bila odločna.
Spomnila je, da je na začetku svojega mandata na mizi dobila aneks za 2,5 milijona evrov, še preden je Kolektor CPG (in sarajevski Euroasfalt) začel graditi dostopne ceste oz. izvajati pripravljalna dela za drugi tir med Divačo in Koprom. "Takrat sem odločno ukrepala in povedala, da je takšna praksa nedopustna, in tako bom delovala vse do konca projekta drugi tir oz. dokler bom ministrica," je izpostavila.
Denar, ki so ga v preteklosti v Sloveniji dali za preplačane projekte, je namreč šel po njenih besedah v škodo zdravstvenih storitev, nižjih pokojnin in slabšega javnega šolstva. "Dokler bom ministrica za infrastrukturo, takšnih praks na ministrstvu in na področju, za katerega sem odgovorna, ne bom dovolila," je dodala.
Opozorila je še, da je investicijski program gradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper, ki ga je vlada potrdila konec januarja, za 2TDK zakon. "Dokler vlada ne spremeni odločitve, velja takšen, kot je," je sklenila.
Zadnje novice
-
V veljavi zakon za pomoč energetsko intenzivnim podjetjem
18.2.2026 -
Vlada v Posavje s sklepom o pripravi DPN za umestitev Jek 2 (zbirno)
17.2.2026 -
Katarini Bervar Sternad se obeta mesto predsednice KPK
17.2.2026 -
Bruselj v preiskavo Sheina zaradi prodaje nezakonitih izdelkov (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
17.2.2026 -
Vlada v pripravo DPN za Jek 2 (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Med finančnimi ministri EU podpora predlogom Bruslja na področju dodatnih pokojnin
17.2.2026 -
Lobnikar: Od uveljavitve Šutarjevega zakona manj kaznivih dejanj (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Odbor DZ podprl predlog zakona za financiranje zdravljenja redkih bolezni
17.2.2026 -
Gibanje OPS vložilo pobudo za oceno ustavnosti postopka zbiranja podpore volivcev kandidaturam
17.2.2026 -
Furs s strožjimi ukrepi ob manjkajočih evidencah pri DDV
17.2.2026 -
S februarsko uskladitvijo 4,2-odstotno zvišanje pokojnin (dopolnjeno)
17.2.2026