STA novice / DZ za knjige potrdil nižji davek
petek, 22.11.2019
Ljubljana, 22. novembra (STA) - DZ je danes potrdil novelo zakona o davku na dodano vrednosti (DDV), po kateri bo se bo z novim letom obdavčitev knjig in drugih publikacij znižala z 9,5 na pet odstotkov. Poslanci želijo s tem prispevati k večji dostopnosti kakovostne pisane besede za bralce.
V Sloveniji trenutno velja splošna stopnja DDV v višini 22 odstotkov in znižana v višini 9,5 odstotka, ki med drugim velja tudi za knjige. Z novelo se bo uvedla nova znižana stopnja DDV v višini pet odstotkov, ki bo veljala za dobave in izposoje knjig, časopisov in periodičnih publikacij tako na fizičnih kot tudi elektronskih nosilcih.
Vlada si je sicer želela, da bi se o preoblikovanju sistema DDV počakalo na evropsko reformo, a kljub negativnim učinkom na proračun zakonu ni nasprotovala.
Uvedba nižje stopnje DDV za dobave publikacij na fizičnih nosilcih bo povzročila izpad prihodkov v višini osem milijonov evrov na letni ravni, za dobave elektronskih publikacij pa še dodatnih 400.000 evrov, je strnila državna sekretarka na ministrstvu za finance Natalija Kovač Jereb.
Pod predlog novele zakona so se podpisali vsi poslanci. V četrtek so v razpravi izpostavljali, da je namen narediti slovensko besedo bolj dostopno oz. poceni in s tem spodbuditi bralno kulturo.
Zadnje novice
-
Stevanović novi predsednik DZ
10.4.2026 -
Levica in Vesna vložili interventni zakon za področje dolgotrajne oskrbe
10.4.2026 -
Boštjančič: Predlagani interventni zakon tretjega bloka neizvedljiv (dopolnjeno)
10.4.2026 -
S potrditvijo poslanskih mandatov ustanovljen deseti sklic DZ
10.4.2026 -
Varuhinja opozarja ESČP na pomen zaupnosti odnosa med stranko in njenim pravnim zastopnikom
10.4.2026 -
Ministrstvo objavilo pravilnik o učbeniškem skladu (dopolnjeno)
10.4.2026 -
Boštjančič: Predlagani interventni zakon tretjega bloka neizvedljiv
10.4.2026 -
Na mandatno-volilno komisijo DZ ni bila vložena nobena pritožba, SDS glede zakona na ustavno sodišče (dopolnjeno)
10.4.2026 -
Na ustanovni seji bodo poslanci potrjevali mandate in izbirali predsednika DZ (dopolnjeno) (ozadje)
9.4.2026 -
Parlament doslej vodilo 15 predsednikov, le štirje celoten mandat (seznam)
9.4.2026 -
Vlada znova podaljšala ukrep glede opravljanja dela nekdanjih pravosodnih policistov
9.4.2026 -
Vlada želi z akcijskim načrtom še bolj pomagati žrtvam nasilja v družini
9.4.2026