STA novice / POPRAVEK: Odbor za podnebno politiko za širok družbeni dogovor o podnebni politiki Slovenije
torek, 21.1.2020
V 6. odstavku vesti je eden od članov stalnega posvetovalnega odbora za podnebno politiko samostojni raziskovalec in podnebni aktivist Rok Kranjc, ki je nadomestil dosedanjo članico iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost Nicoleto Nour.
Popravljeno vest objavljamo v celoti.
Ljubljana, 21. januarja (STA) - Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku republike je v ponedeljek pozdravil nedavno sprejeti evropski zeleni dogovor in se zavzel za širok družbeni dogovor o podnebni politiki Slovenije. Opozoril je, da Slovenija zamuja pri oblikovanju in izvajanju podnebne politike, ter predlagal ustrezno organizacijo za boljši odziv.
Zeleni dogovor, s katerim naj bi Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina, je Evropska komisija potrdila decembra, Evropski parlament pa ga je potrdil prejšnji teden. Danes je medtem vročo razpravo na to temo pričakovati na srečanju finančnih ministrov EU v Bruslju, ki se ga udeležuje tudi slovenski minister za finance Andrej Bertoncelj, saj je zeleni dogovor tesno povezan s pogajanji o večletnem proračunu za obdobje 2021-2027, ki močno deli članice.
Odbor za podnebno politiko pri predsedniku republike Borutu Pahorju je ob tem, ko je pozdravil zeleni dogovor, opozoril, da mora ta Sloveniji služiti kot dodatna spodbuda, da vlada, DZ in civilna družba bistveno bolj poglobljeno in vsestransko oblikujejo širok družbeni dogovor o podnebni politiki Slovenije.
Poudaril, da je oblikovanje in izvajanje podnebne politike velika razvojna priložnost Slovenije, ki pa jo zaenkrat zamuja. "Medtem ko se številne države pripravljajo, sprejemajo in izvajajo ambiciozne podnebne strategije, Slovenija temu še ne posveča ustrezne pozornosti," navaja odbor.
Zato predlaga, da se za najboljši odziv na to priložnost Slovenija takoj ustrezno institucionalno in kadrovsko organizira, so še sporočili iz predsednikovega urada.
Pahor je stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko ustanovil lansko jesen. Člani odbora so so klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, vodja oddelka za klimatologijo v Agenciji RS za okolje Mojca Dolinar, nevladnik Andrej Gnezda iz Umanotere, slovenski podnebni pogajalec Zoran Kus z ministrstva za okolje in prostor, samostojni raziskovalec in podnebni aktivist Rok Kranjc, geograf in ekolog Dušan Plut ter raziskovalka z Instituta Jožef Stefan Andreja Urbančič.
Cilj odbora je oblikovati stališča in priporočila, z njimi vplivati na odločevalce doma in v svetu ter z njimi seznanjati javnost.
Zadnje novice
-
V Bruslju začasni dogovor za večjo zaščito potnikov v EU
25.6.2026 -
EU bi lahko zaostrila pravila za Amazonove in Microsoftove storitve v oblaku
25.6.2026 -
Odprava carin na uvoz industrijskega blaga iz ZDA v EU dokončno potrjena
25.6.2026 -
Resnica s predlogom zakonske prepovedi izobešanja zastav brez pravne podlage na pročelja uradnih institucij (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Ministrstvo je RTVS zavrnilo zahtevek za izplačilo sredstev za glasbeno produkcijo
24.6.2026 -
Slovenija se je pridružila pobudi glede znižanja statusa zaščite medveda v EU (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Evropska komisija predlaga poenostavitev davčnih pravil EU
24.6.2026 -
Bruselj za poenostavitev označevanja energijske učinkovitosti izdelkov v EU
24.6.2026 -
Sodišče v začasni odredbi GaiaCellu naložilo dobavo dušika za vzorce
24.6.2026 -
Stevanović v bran obravnavi novele zakona o veterinarstvu po skrajšanem postopku (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Čeferin za krepitev odnosov z javnostmi v izogib manipulacijam z vsebino odločb ustavnega sodišča (I)
24.6.2026 -
Lani na ustavno sodišče več pripada in več rešenih zadev (II)
24.6.2026