STA novice / Transferji posameznikom in gospodinjstvom letos ne bodo višji
ponedeljek, 2.3.2020
Ljubljana, 02. marca (STA) - Transferji iz zakona o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom se letos ne bodo uskladili, saj je bila rast cen življenjskih potrebščin v drugi polovici leta 2019 negativna, so za STA navedli na ministrstvu za delo. Če bi bili pogoji izpolnjeni, pa bi se morali uskladiti s 1. marcem.
Med omenjenimi transferji so denimo otroški dodatek, starševska nadomestila, denarna socialna pomoč in varstveni dodatek.
Spremembe zakona o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom, v DZ sprejete septembra lani, so predvidele usklajevanje enkrat letno, in sicer 1. marca, medtem ko so se dotlej zviševali dvakrat letno. Določeno je, da se pri usklajevanju upošteva rast cen življenjskih potrebščin v preteklem letu glede na podatke državnega statističnega urada.
Do zakonskih sprememb je prišlo z namenom, da bi bila višina uskladitve predvidljiva. Spremembe naj bi prinesle tudi večjo preglednost, poenostavitev in pravno varnost, medtem ko samega usklajevanja niso vsebinsko spremenile. Poleg tega so na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti še pred sprejetjem sprememb napovedali, da naj bi prinesle razbremenitev centrov za socialno delo in upravnih enot.
Zadnje novice
-
Kolegij predsednice DZ določil potek petkove izredne seje DZ
10.3.2026 -
Na živilih iz shem kakovosti slovenska zastava kot jamstvo za domače poreklo
10.3.2026 -
KPK pri ravnatelju Gimnazije Moste ugotovila kršitev nasprotja interesov (dopolnjeno)
10.3.2026 -
Vrhovno sodišče s sodbo glede referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja predvidoma v 14 dneh (dopolnjeno)
10.3.2026 -
Preiskovalna komisija o kanalu C0 s kazensko ovadbo zoper Kumra
10.3.2026 -
Vlada sprejela odlok o razglasitvi nižje stopnje tveganja pri oskrbi z energijo
9.3.2026 -
Vlada s posegom v trošarine ublažila podražitev pogonskih goriv (dopolnjeno)
9.3.2026 -
SDS z ugovorom na določitev posebnih volišč za predčasno glasovanje
9.3.2026 -
Ministri G7 še brez odločitve o sprostitvi naftnih rezerv
9.3.2026 -
Evropski parlament prejel zahtevo za odvzem imunitete Toninu
9.3.2026 -
Zoran Kus vnovič s pobudo za ustavno presojo priprave DPN za Jek 2
9.3.2026 -
Minister Kumer pričakuje konkreten vladni poseg v cene goriv (dopolnjeno)
9.3.2026