STA novice / Predlog DS za reševanje problema odpadne embalaže v DZ brez podpore
torek, 2.6.2020
Ljubljana, 02. junija (STA) - Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je danes z 10 glasovi za in nobenim proti sklenil, da predlog interventnega zakona o ravnanju z odpadno komunalno embalažo in odpadnimi nagrobnimi svečami ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog je v začetku leta pripravil državni svet, a je nova vlada področje že uredila po svoje.
Državni svet je svoj predlog v obravnavo državnemu zboru poslal konec februarja. Državni svetnik Marko Zidanšek je danes pojasnil, da v času po novem letu, ko je bila v sedlu še ekipa premierja Marjana Šarca, ni bilo pripravljenosti ministrstva za okolje, da bi uredilo problematiko kopičenja odpadne embalaže. Rešitev so takrat iskali skupaj z zbornico komunalnega gospodarstva.
V aktualnih razmerah, ko je nova vlada pod ministrom za okolje Andrejem Vizjakom nujen odvoz uredila v protikoronski zakonodaji, je predlagan interventni zakon postal brezpredmeten. "Zadeva je bila prepoznana kot problematična in tudi rešena. Želim si, da jo tudi dolgoročno uredimo," je poudaril Zidanšek.
Državna sekretarka na okoljskem ministrstvu Metka Gorišek je pojasnila, da so komunalna podjetja na podlagi noveliranega prvega protikoronskega zakona že začela z razpisi za odvoz odpadne embalaže. Sredstva za plačilo tega odvoza so zagotovljena v proračunu.
Na okoljskem ministrstvu ocenjujejo, da se je do konca maja pri komunalnih podjetjih nakopičilo 41.995 ton odpadne komunalne embalaže. Odvoz bo državo predvidoma stal 7,8 milijona evrov. Za STA so dodatno pojasnili, da so se prvi postopki javnega naročanja končali konec preteklega tedna, tripartitne pogodbe pa so v fazi priprave in podpisovanja.
Sicer ministrstvo pripravlja novo uredbo, ki bo stanje rešila sistemsko, je v DZ še navedla Goriškova. Družbe za ravnanje z odpadno embalažo so namreč doslej odvažale le embalažo, za katero so pobrale embalažnino, te pa je bilo le slaba polovica. "Glavna novost uredbe bo to, da zavezanec za plačilo embalažnine ne bo več 15 ton, ampak ena tona" dane embalaže na trg v letu dni, je dejala državna sekretarka.
Zadnje novice
-
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026 -
Ljubljanska občina v parkirni režim v soseskah do konca mandata ne bo posegala
14.7.2026 -
V pilotnem testiranju digitalnega evra bo sodelovala tudi NLB
14.7.2026 -
Spletna objava dopinških prekrškarjev združljiva s pravom EU
14.7.2026 -
Direkcija brez ponovitve razpisa za obnovo postaje Trbovlje
14.7.2026