STA novice / Velenjska občina z vlogo za položaj stranskega udeleženca glede sosežiga v Tešu (dopolnjeno)
sreda, 22.7.2020
Velenje, 22. julija (STA) - Velenjska občina je priglasila položaj stranskega udeleženca pri odločanju Agencije RS za okolje (Arso) o okoljevarstvenem soglasju za načrtovan sosežig goriva iz odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj (Teš). Predvidena lokacija sosežigalne naprave je namreč od meje velenjske občine oddaljena le okoli 550 metrov, poudarjajo na občini.
Velenjska občina je z obrazloženo vlogo položaj stranskega udeleženca priglasila tako po določbah gradbenega zakona, ki ureja pravico do sodelovanja javnosti v integralnem gradbenem postopku, kot tudi po določbah zakona o varstvu okolja glede strank v postopku. Okoljsko ministrstvo je vlogo v reševanje odstopilo Arsu, so sporočili z občine.
Pravni interes za priznanje položaja stranskega udeleženca v velenjski občini vidijo v zagotavljanju nesporno zdravega okolja prebivalcev Velenja, ki neposredno meji na občino Šoštanj, kjer ima Teš svoj sedež in kjer načrtuje aktivnosti sosežiga goriva iz odpadkov.
Po navedbah občine je Teš prav tako lastnik zemljišč na območju Velenja in ta uporablja za procese, ki se izvajajo znotraj termodinamičnih procesov kurjenja lignita in deloma tudi za odlaganje produktov sežiga v okviru industrijskega odlagališča pepela, žlindre in produktov razžvepljevanja dimnih plinov.
Na šoštanjski občini pa so za STA povedali, da postopka priglasitve niso začeli, zato niso temeljna stranka takšnega postopka. "Okoljsko ministrstvo občine o postopku in o njeni možnosti vključitve v postopek ni seznanilo, torej ni ocenilo, da se ta postopek v čem dotika občine. Zaradi tega do vključitve občine kot upravičenega subjekta ali subjekta s pravnim interesom v postopku pred ministrstvom ni prišlo", so še pojasnili.
Teš je sicer v začetku tega meseca na Arso poslal poročilo o presoji vplivov na okolje sosežiga goriva SRF, pridobljenega iz nenevarnih odpadkov, v šestem bloku in tako uradno začel postopek pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja za sosežig tega goriva. Naložba v sosežig naj bi stala od šest do 10 milijonov evrov.
V Tešu bi letno porabili do največ 160.000 ton goriva oz. do največ šest odstotkov masnega deleža k osnovnemu gorivu lignitu. To gorivo bi v Teš predvidoma dostavljalo 25 tovornjakov na dan šest dni v tednu. Dovoz bi potekal v zaprtem tovoru, sprejem in doziranje pa bi se izvajala v zaprtem objektu s sistemom podtlaka in odvodom zraka v višje zračne plasti.
Zadnje novice
-
Državnotožilski svet predlogu zakona o Skoku odločno nasprotuje
17.7.2026 -
Jeretič: Vlada bo položaj KPK urejala v ločenem zakonskem postopku
17.7.2026 -
Pravosodno ministrstvo: EU prepoznala izzive Slovenije na področju boja proti korupciji
17.7.2026 -
EU v okviru reforme sistema ETS v povečanje naložb v razogljičenje industrije (dopolnjeno)
17.7.2026 -
GZS: Reforma sistema ETS korak v pravo smer
17.7.2026 -
Marko Makovec znotraj Evropske komisije imenovan za glavnega svetovalca za spravo na Zahodnem Balkanu
17.7.2026 -
Poročilo o vladavini prava kaže napredek v številnih državah članicah EU
17.7.2026 -
Zakon o Skoku bi po besedah predsednika vrhovnega sodišča Oroža močno vplival na stopnjo pravne varnosti (dopolnjeno)
17.7.2026 -
Evropski komisar Slovenijo posvaril pred zniževanjem standardov na področju boja proti korupciji
17.7.2026 -
GZS pozdravlja ponovno aktivacijo sheme subvencioniranega skrajšanega delovnega časa
17.7.2026 -
Slovenija sodeluje pri pripravi konvencije za učinkovitejše varstvo pravic starejših
17.7.2026 -
Bruselj Slovenijo poziva k dodatnim ukrepom za pregon korupcije in zaščito novinarjev
17.7.2026