STA novice / Proračun za leto 2019 ni bil v neskladju z ustavo (dopolnjeno)
četrtek, 30.7.2020
Ljubljana, 30. julija (STA) - Proračunski dokumenti za leto 2019 niso bili v neskladju z ustavo, so danes sporočili z ustavnega sodišča. Očitane pomanjkljivosti glede nespoštovanja fiskalnega pravila po mnenju sodišča še ne pomenijo očitka, da se je v postopku sprejemanja proračuna ogrožalo fiskalno suverenost države.
Zahtevo za oceno ustavnosti proračunskih dokumentov za leto 2019 so lani spomladi vložili poslanci SDS in NSi, ki so v njih videli kršenje fiskalnega pravila. Celotni izdatki države so načrtovani približno 270 milijonov evrov previsoko, so utemeljevali.
Fiskalno pravilo, ki ga je Slovenija pred sedmimi leti zapisala v ustavo, namreč določa, da morajo biti prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja, ali pa morajo prihodki presegati izdatke.
Zahteva se je nanašala na zakon o izvrševanju proračunov za leti 2018 in 2019, rebalans proračuna za leto 2019 ter odlok o javnofinančnem okviru za obdobje 2018-2020. Poslanci SDS in NSi so ustavnemu sodišču predlagali, naj ugotovi, da so vsi trije v neskladju z ustavo, vladi pa naloži pripravo novega rebalansa v mesecu dni.
Vlada je tedaj odgovarjala, da srednjeročne uravnoteženosti javnih financ ni mogoče ugotavljati izključno na podlagi podatkov posameznega leta, npr. na podlagi rebalansa državnega proračuna za leto 2019, pač pa se ta ugotavlja v daljšem časovnem obdobju.
Podobno je v danes objavljeni odločbi zapisalo tudi ustavno sodišče: "Srednjeročnost iz ustavne določbe je treba razumeti kot dolžnost takega fiskalnega upravljanja in načrtovanja, ki se osredinja na stanje javnih financ skozi celoten ekonomski cikel in ne samo na tekoče proračunsko leto."
Poleg tega se ustavno fiskalno pravilo nanaša na celoto javnih financ države in ne zgolj na državni proračun kot tak, so dodali ustavni sodniki, ki so odločbo sprejeli s sedmimi glasovi za in dvema proti.
Proračunsko leto 2019 je sicer že z nami, država pa ga je sklenila s približno 225 milijonov evrov presežka, kar predstavlja 0,5 odstotka bruto domačega proizvoda.
Vlado je ob načrtovanju proračuna za leto 2019 vodil Marjan Šarec iz LMŠ, odkoder so se na odločbo ustavnega sodišča odzvali z zapisom, da proračunski presežek kaže na to, kako premišljeno so ravnali z javnimi financami. Hkrati pa je vlada odpravila tudi vrsto varčevalnih ukrepov, ki so bili v veljavi zaradi nespametnosti prejšnjih vlad, so dodali.
Spomnili so, da je zdajšnja vlada Janeza Janše napovedala pripravo rebalansa letošnjega državnega proračuna, in izrazili upanje, da finančni minister Andrej Šircelj, ki v radijskih oddajah zagovarja tezo, da bo fiskalno pravilo še nekaj časa zrahljano, s koalicijo tokrat ve, kaj dela.
Zadnje novice
-
Svoboda v koalicijska pogajanja s predlogom o razrezu 16 resorjev in ločenem sodelovanju s stranko Resni.ca (dopolnjeno)
7.4.2026 -
Pirc Musar podpisala ukaz o sklicu ustanovne seje DZ
7.4.2026 -
Rusija in Kitajska preprečili sprejetje resolucije o Hormuški ožini v VS ZN
7.4.2026 -
Svoboda v koalicijska pogajanja s predlogom o razrezu 16 resorjev in ločenem sodelovanju s stranko Resni.ca (dopolnjeno)
7.4.2026 -
Na KGZS pričakujejo dodatne ukrepe vlade glede trošarin za kmete
7.4.2026 -
Udeležba na nedavnih volitvah v DZ presegla 70 odstotkov (tabela)
7.4.2026 -
Nekateri poslanci izvoljeni z več tisoč glasovi, drugi z manj kot tisoč (tabela)
7.4.2026 -
Furs ustavil izdajanje sklepov o rubežih denarne socialne pomoči
7.4.2026 -
KPK: Hitenje mimo pravil pred koncem mandata predstavlja korupcijo
7.4.2026 -
Svoboda v koalicijska pogajanja s predlogom o razrezu 16 resorjev in ločenem sodelovanju s stranko Resni.ca
7.4.2026 -
Ustavno sodišče znova zavrglo presojo priprave DPN za Jek 2
7.4.2026 -
Uradni izidi volitev: ob 70,25-odstotni volilni udeležbi v DZ sedem strank oz. list (tabela)
7.4.2026