STA novice / Vlada sprejela sklep o prednostni obravnavi Slovencev brez slovenskega državljanstva v vpisnem postopku na visokošolskih zavodih
četrtek, 8.7.2021
Ljubljana, 08. julija (STA) - Vlada je sprejela sklep o soglasju k omejitvam vpisa za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce iz držav nečlanic EU v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe univerz v Ljubljani in Mariboru v študijskem letu 2021/2022. Pristojnemu ministrstvu je naložila, da do 30. septembra pripravi spremembo predpisov vpisnega postopka.
Kot so sporočili iz Urada vlade RS za komuniciranje (Ukom), je vlada s sklepom 5. februarja dala soglasje k številu razpisanih vpisnih mest na javnih visokošolskih zavodih in zasebnih visokošolskih zavodih za študijske programe s koncesijo. Prijavni rok za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce iz držav nečlanic EU je potekal od 16. februarja do 20. aprila.
Univerza v Ljubljani je v primeru šestih študijskih programov ugotovila povečan interes tujih državljanov in sprejela predlog omejitve vpisa s povečanjem vpisnih mest. Univerza v Mariboru je v primeru štirih študijskih programov ugotovila povečan interes tujih državljanov glede na razpisana vpisna mesta in sprejela predlog omejitve vpisa s povečanjem vpisnih mest.
Na podlagi sklepa vlade bo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport do 30. septembra pripravilo spremembo predpisov, s katero bo najmanj polovica dodatnih vpisnih mest namenjena Slovencem brez slovenskega državljanstva, ki bodo imeli v izbirnem postopku za ta mesta prednost pred ostalimi kandidati, so še dodali v Ukomu.
Zadnje novice
-
V javni obravnavi dopolnitev stanovanjskega zakona
11.8.2026 -
Fridl Jarc: S kohezijskimi sredstvi se ne da pokriti primanjkljaja
11.8.2026 -
Ministrstvo izstopa iz pogodbe o ustanovitvi javnega zavoda za sodobni ples
11.8.2026 -
Občina načrtuje javno predstavitev investicije v Alpacemu
11.8.2026 -
KS 90: Dan spomina na žrtve nezgod pri delu mora biti več od besed na papirju
11.8.2026 -
Stroški zbiranja odpadne embalaže po novem na plečih proizvajalcev, nižji zneski na položnicah še ne bodo vidni (tema)
11.8.2026 -
Matoz za POP TV: Z uradom predsednice se dogovarjamo za morebitne spremembe pri varovanju
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Naftni derivati s torkom občutno cenejši (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Za nove poslovne modele v lesni industriji 13 milijonov evrov sredstev EU
10.8.2026