STA novice / Poslanci za izenačitev študentske in upokojenske urne postavke, dilema raven izenačitve
četrtek, 31.3.2022
Ljubljana, 31. marca (STA) - Poslanci so se na izredni seji prebili skozi drugo obravnavo predloga novele zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Levica kot vlagatelj predloga sicer vztraja, da mora biti izenačen neto znesek, zato je vložila dopolnilo, a koalicija temu nasprotuje, ker sta obliki dela različno obremenjeni.
Miha Kordiš je v imenu Levice kot predlagatelja novele izpostavil, da skoraj 300.000 upokojencev prejema pokojnino, nižjo od 700 evrov, 97.000 pa jih živi z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine.
Mnogi upokojenci morajo zaradi nizkih pokojnin in naraščajočih življenjskih stroškov delati, da lahko preživijo. "In to za 4,2 evra neto na uro. Ušiva, mizerna, sramotna 4,2 evra," je poudaril.
Potem ko je koalicija ob epidemiji covida-19 in posledični kadrovski stiski s februarja sprejetim zakonom o interventnih ukrepih za podporo trgu dela zakonsko omogočila povečan obseg začasnega in občasnega dela upokojencev, so v Levici predlagali izenačitev minimalne urne postavke za to delo z minimalno postavko, določeno za občasno delo dijakov in študentov, ki je pri 5,21 evra neto.
Ker je koalicija na odboru DZ za delo v začetku tega meseca vložila in izglasovala amandma, ki postavki izenačuje le na bruto ravni, s čimer je minimalno postavko za delo upokojencev na neto ravni zvišala le za 29 centov na 4,49 evra neto, so v Levici danes vložili amandma, ki predlog novele vrača v izhodiščno stanje.
Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateja Ribič je ponovila, da vlada izenačitev višine urne postavke za obe skupini podpira, a le na bruto ravni. Kot je spomnila, sta namreč vrsti dela različno obremenjeni.
Dajatev iz naslova občasnega dela za upokojence znaša 25 odstotkov, za dijake in študente pa 18 odstotkov. Slednji v višini 15,5 odstotka plačujejo tudi pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če vanj niso vključeni na drugi pravni podlagi, upokojenci pa tega prispevka niso dolžni plačevati. Prispevek za zavarovanje za poškodbe pri delu in poklicne bolezni je za dijake in študente določen pri 0,52 odstotka, za upokojence pa v pavšalnem znesku 10 evrov.
V predstavitvi poslanskih skupin, ki je sledila, so v Levici vztrajali pri neto izenačitvi. "Poslance postavljamo pred odločitev, ali naj upokojenci za svoje delo prejemajo 72 centov manj kot študenti ali naj prejemajo enako. To je edino vprašanje," je dejal Primož Siter.
Tadeja Šuštar Zalar je medtem menila, da bi to postavilo eno skupino v manj konkurenčen položaj od druge, zato predlaganemu amandmaju Levice v NSi nasprotujejo. Podpirajo pa predlog novele v trenutni obliki, saj se ujema s programom stranke.
Da je izenačitev urnih postavk smiselna in pravična le na bruto ravni, je ocenila tudi Eva Irgl (SDS), strinjala se je še Mojca Žnidarič (Konkretno).
Ostale poslanke skupine se o izenačevanju na neto ali bruto ravni niso izrekale, temveč so zgolj napovedovale podporo predlagani noveli.
Andreja Zabret (LMŠ) je opozorila, da je zvišanje urne postavke upokojencev nujno, saj da je nedavni interventni zakon s povečanjem obsega dela upokojencev odprl možnost za socialni dumping.
Predlagano novelo je pozdravil tudi Soniboj Knežak (SD), ki pa je hkrati opozoril pred parcialnimi posegi in se zavzel, da se starejšim upokojencem, ki ne morejo več delati, izboljša dostopnost do varstvenega dodatka.
Tudi v SAB se zavzemajo, "da delo po upokojitvi ne bo več omejeno in prepovedano, hkrati pa mora biti ustrezno plačano, saj mnogim daje življenjsko energijo, spet drugim pa potrebna sredstva za normalo preživetje", je povedal Vojko Starovič.
"Modrost in izkušnje starejših ter zagnanost in pridnost mladih so vrednote naše družbe, zato medgeneracijsko solidarnost negujmo tudi naprej," pa je predlagane spremembe pozdravil Branko Simonovič (DeSUS). Podobnega mnenja je bil Jani Ivanuša (SNS).
DZ bo o predlaganem dopolnilu Levice glasoval 6. ali 7. aprila.
Zadnje novice
-
Bruselj: Za zdaj ni razlogov za sprožitev postopka proti Sloveniji zaradi presežnega primanjkljaja (dopolnjeno)
3.6.2026 -
Predobravnavni narok za Smodeja preložen na 3. julij
3.6.2026 -
Vlada za sofinanciranje stroškov novinarskih plač namenila štiri milijone evrov
3.6.2026 -
Kokalj na Dnevih slovenskega sodstva izpostavila pomen sodniške neodvisnosti in zaupanja v pravno državo
3.6.2026 -
Bruselj: Za zdaj ni razlogov za sprožitev postopka proti Sloveniji zaradi presežnega primanjkljaja (dopolnjeno)
3.6.2026 -
Bruselj bo v odziv na energetsko krizo članicam omogočil odstopanje od fiskalnih pravil EU
3.6.2026 -
Vlada izdala odlok o ustanovitvi strokovnega sveta za izvrševanje kazni mladoletniškega zapora
3.6.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
3.6.2026 -
Napovedane nove ameriške carine po oceni EU neupravičene
3.6.2026 -
Vlada Roberta Goloba se je sestala na zadnji seji
3.6.2026 -
Meta uspešno izpodbijala dodelitev statusa vratarja za Marketplace
3.6.2026 -
Vozila za nenujne prevoze z novim pravilnikom mogoče vključiti v sistem dispečerske službe zdravstva
3.6.2026