STA novice / Severna Makedonija in Albanija začenjata pristopna pogajanja z EU
torek, 19.7.2022
Bruselj, 19. julija (STA) - Severna Makedonija in Albanija bosta danes začeli pogajanja o vstopu v Evropsko unijo. Pristopna pogajanja se bodo začela, potem ko je Severna Makedonija z Bolgarijo sklenila dogovor, ki je odpravil bolgarsko blokado Skopja na poti v EU.
Skopje in Tirana imata ločena pogajalska okvirja, ki določata, kako bosta državi v okviru pogajanj v svojo nacionalno zakonodajo prenesli pravni red EU. Ta je razdeljen na več kot 30 poglavij, ki so v skladu z novo metodologijo razdeljena v šest tematskih sklopov.
Ključen je sklop, povezan z vladavino prava, s katerim se bodo pogajanja začela in končala. Preostali sklopi se nanašajo na notranji trg; konkurenčnost in vključujočo rast; zeleni načrt in trajnostno povezljivost; vire, kmetijstvo in kohezijo ter zunanje odnose.
Danes bosta v Bruslju potekali prvi medvladni konferenci, s čimer se bodo pristopna pogajanja uradno začela. Večino držav članic, tudi Slovenijo, bodo zastopali stalni predstavniki pri EU.
Tako bosta Skopje in Tirana po letih čakanja vendarle začela pogajanja o vstopu v EU. Severna Makedonija ima status kandidatke za članstvo že vse od leta 2005, Albanija pa od leta 2014. V zadnjih letih je začetek najprej blokirala Grčija, ki je zahtevala, da Severna Makedonija spremeni ime. Bolgarija pa je blokado odpravila v teh dneh, potem ko so v Skopju pristali na vpis bolgarske manjšine v ustavo in spremembe zgodovinskih učbenikov. To bodo morale makedonske oblasti še uresničiti.
Zadnje novice
-
Prihodnji teden na sodiščih: Sojenje v zadevi Teš se počasi bliža h koncu (ozadje)
29.3.2026 -
Volilne komisije volilnih enot zavrnile ugovore SDS in pritožbo Demokratov (dopolnjeno)
27.3.2026 -
Volilne komisije volilnih enot zavrnile ugovore SDS in pritožbo Demokratov
27.3.2026 -
Prvi povolilni sestanek brez odgovora o novi koaliciji, na mizi interventni ukrepi in boj proti korupciji (dopolnjeno)
27.3.2026 -
Sodišče tri obtožene umora Danijela Božića obsodilo na visoke zaporne kazni (dopolnjeno)
27.3.2026 -
Pirc Musar: Kljub napredku pri pripravljenosti SV potrebna dodatna prizadevanja za izboljšanje (daljše)
27.3.2026 -
Zagovornik uvedel postopek ugotavljanja diskriminacije na podlagi kraja bivanja pri dostopu do predčasnega glasovanja
27.3.2026 -
Bruselj z dvema novima postopkoma proti Sloveniji
27.3.2026 -
V javni obravnavi osnutek zakona za odzivanje na krize
27.3.2026 -
Mandat ustavnih sodnikov začela Tamara Kek in Marko Starman
27.3.2026 -
Evropski poslanci za poenostavitev pravil o umetni inteligenci
26.3.2026 -
GaiaCell podjetju Izvorna celica ne dovoli prenosa vzorcev propadle Biobanke
26.3.2026