STA novice / V Bruslju dosegli dogovor o proračunu EU za 2023 (dopolnjeno)
torek, 15.11.2022
Bruselj, 15. novembra (STA) - Svet EU in Evropski parlament sta ponoči dosegla dogovor o proračunu za leto 2023, ki se osredotoča na glavne politične prioritete unije. Proračun je težak 186,6 milijarde evrov v obveznostih, kar glede na letošnjega predstavlja 1,1-odstotno rast, so sporočili iz Bruslja.
Za nepredvidljive potrebe bo znotraj proračuna v okviru večletnega finančnega okvira 2021-2027 na voljo 400 milijonov evrov.
"Dogovor o proračunu za prihodnje leto pozdravljam. Omogočil nam bo, da se osredotočimo na naše potrebe, predvsem z vidika nestanovitnega geopolitičnega okolja," je ob dogovoru povedal namestnik češkega ministra za finance in glavni pogajalec sveta za proračun EU za 2023 Jiri Georgiev.
Po njegovih besedah je dokument realističen in ustreza trenutnim gospodarskim razmeram. "Je v interesu davkoplačevalcev in je zadosten za naslovitev izzivov, ki se lahko pojavijo prihodnje leto," so Georgieva še povzeli v sporočilu za javnost.
Evropska komisija je v osnutku dokumenta predlagala proračun v višini 185,59 milijarde evrov v obveznostih in 166,27 milijarde evrov v plačilih. Svet EU je nato v predlagal proračun v višini 183,95 milijarde evrov v obveznostih in 165,74 v plačilih, parlament pa 187,29 milijarde v obveznostih in 167,61 milijarde v plačilih.
Parlament in Svetu EU imata zdaj 14 dni časa, da formalno potrdita dosežen dogovor. Svet EU ga bo po pričakovanjih potrdil 22. novembra.
Dogovor med Svetom in parlamentom je pozdravila tudi Evropska komisija. Ko bo proračun potrjen, bo uniji omogočal mobilizacijo zadostnih sredstev za premostitev posledic ruske agresije v Ukrajini, za podporo nadaljnjemu trajnostnemu okrevanju po pandemiji covida-19 ter za zaščito in ustvarjanje novih delovnih mest, so zapisali pri komisiji.
Kot so dodali, bo proračun spodbudil zelene naložbe, digitalizacijo in odpornost Evrope, hkrati pa bo omogočal zaščito najbolj ranljivih v okolici unije in po svetu.
Zadnje novice
-
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026 -
Eko sklad z novim pozivom za kreditiranje okoljskih naložb občanov
22.5.2026 -
Šutarjev zakon po oceni strokovnega sveta za evalvacijo zakona z več nezaželenimi učinki
22.5.2026 -
V EU dokončno potrjena enoletna odprava carin na dušikova gnojila in surovine zanje
22.5.2026 -
KGZS s pobudo za jasno označevanje izvora hrane v EU
22.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026