STA novice / V EU dogovor o vzpostavitvi mejne dajatve na ogljik
torek, 13.12.2022
Bruselj, 13. decembra (STA) - Pogajalci Evropskega parlamenta in Sveta EU so dosegli politični dogovor o vzpostavitvi mehanizma za dodatno uvozno dajatev na izdelke z visokim ogljičnim odtisom (Carbon Border Adjustment Mechanism - CBAM). S tem želi EU preprečiti selitev industrijske proizvodnje v države z nižjimi okoljskimi standardi in okrepiti globalna podnebna prizadevanja.
Kot so sporočili iz Evropskega parlamenta, bo mehanizem izenačil višino cene izpustov ogljikovega dioksida, pri blagu, izdelanem v podjetjih, ki jih pokriva sistem EU za trgovanje z emisijami (ETS), s cenami izpustov, ustvarjenih pri proizvodnji blaga iz uvoza.
To bo v praksi videti tako, da bodo podjetja, ki uvažajo blago v EU, zavezana k nakupu tako imenovanih certifikatov CBAM, s katerimi bodo pokrili omenjeno razliko v cenah ogljika.
Po pojasnilih iz Evropskega parlamenta bo predlagana uredba nečlanice EU spodbudil k povečanju podnebnih ambicij. "V EU bodo lahko brez certifikatov CBAM izvažale samo države z enakimi podnebnimi ambicijami kot EU. Nova pravila bodo torej zagotovila, da selitev proizvodnje iz unije v države z manj ambicioznimi politikami ne bo ogrozila podnebnih prizadevanj EU in sveta," so navedli.
Uredba naj bi začela veljati s 1. oktobrom 2023 s prehodnim obdobjem, v katerem bodo obveznosti uvoznikov omejene le na poročanje.
Nova pravila bodo med drugim zajemala železo, jeklo, cement, aluminij, gnojila, elektriko, vodik, posredne emisije pod določenimi pogoji, nekatere vmesne izdelke in nekatere izdelke na koncu proizvodne verige, kot so vijaki in podobni izdelki iz železa ter jekla.
"Zelo sem vesel, da smo danes dosegli ta dogovor. Mehanizem za prilagajanje meja ogljika je bistven del našega podnebnega ukrepanja. Spodbuja uvoz blaga od podjetij zunaj EU, ki izpolnjujejo visoke podnebne standarde, ki veljajo v 27 držav članicah," je o doseženem dogovoru povedal češki minister za industrijo in trgovino Jozef Sikela.
Usoda omenjene uredbe bo nadalje odvisna tudi od dogovora o reformi sistema EU za trgovanje z emisijami. Preden bo zakonodaja lahko začela veljati, pa jo bosta morala uradno potrditi še Evropski parlament in Svet EU.
CBAM je del paketa ukrepov v okviru načrta Pripravljeni na 55 za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v EU za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990.
Zadnje novice
-
Vlada o izhodiščih za omejitev družbenih omrežij za mlajše od 15 let (dopolnjeno)
5.2.2026 -
Odbor DZ s podporo zakonu o izvajanju nekaterih državnih nalog na Pošti Slovenije
5.2.2026 -
V ospredju vladnega obiska Koroške obnova po poplavah, cestna infrastruktura in zdravstvo (zbirno)
5.2.2026 -
Vlada sprejela načrt vaj za ravnanje Slovenske vojske v obrambnem sistemu in ob nesrečah
5.2.2026 -
Odbor skozi predloga za skladen regionalni razvoj in prestrukturiranje savinjsko-šaleške regije
5.2.2026 -
POPRAVEK: Novak: Zakon o zapiranju Premogovnika Velenje zagotavlja pravično obravnavo zaposlenih in razvojno perspektivo regije
5.2.2026 -
Umik vesti z naslovom POPRAVEK: Vlada o izhodiščih za omejitev družbenih omrežij za mlajše od 16 let
5.2.2026 -
Za sejo DZ pripravljen tudi nacionalni plan zdravstvenega varstva do 2035
5.2.2026 -
Evrske obrestne mere ostajajo nespremenjene (dopolnjeno)
5.2.2026 -
POPRAVEK: Vlada o izhodiščih za omejitev družbenih omrežij za mlajše od 16 let
5.2.2026 -
POPRAVEK: Vlada o izhodiščih za omejitev družbenih omrežij za mlajše od 15 let
5.2.2026 -
Evrske obrestne mere ostajajo nespremenjene
5.2.2026