STA novice / Švicarsko sodišče preprečilo neposredno grožnjo stečaja družbe Nord Stream 2
sreda, 28.12.2022
Zug, 28. decembra (STA) - Sodišče v švicarskem mestu Zug je upravljavcu plinovoda Severni tok 2, podjetju Nord Stream 2, odobrilo šestmesečni moratorij na plačilo dolga in tako zaenkrat preprečilo nevarnost stečaja družbe, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V tem času upniki ne morejo izterjati svojih terjatev.
Ukrep je zahteval upravitelj družbe Nord Stream 2, ki ga je imenovalo sodišče, družba Transliq. Moratorij se običajno odobri, ko so tekoči stroški podjetja pokriti in obstaja možnost prestrukturiranja ali dogovora z upniki, pojasnjuje dpa.
Družba Nord Stream 2 je hčerinsko podjetje ruskega plinskega velikana Gazprom. Sedež ima v Zugu, približno 30 kilometrov južno od Züricha, kjer je bila družba Nord Stream 2 tudi ustanovljena.
Plinovod Severni tok 2 povezuje Rusijo in Nemčijo pod Baltskim morjem. Preko plinovoda naj bi se tako v Evropo stekal ruski plin, a dobava po Severnem toku 2 nikoli ni stekla, saj je Nemčija tik pred rusko invazijo na Ukrajino februarja letos projekt ustavila.
Približno 40 zaposlenih še vedno opravlja tehnične in upravne naloge v podjetju Nord Stream 2. Stroške krije Gazprom.
Plinovod Severni tok 2 je bil - tako kot Severni tok 1 - septembra letos močno poškodovan v še nepojasnjenih eksplozijah. EU in zveza Nato sumita, da je šlo za sabotažo. Preiskovalci so jeseni v bližini plinovodov našli sledi eksploziva.
Severni tok 1 in 2 v času eksplozij nista obratovala, kljub temu pa se je v plinovodih nahajal plin, zaradi česar je prišlo do večdnevnih uhajanj v švedskih in danskih vodah.
Zadnje novice
-
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026 -
Ljubljanska občina v parkirni režim v soseskah do konca mandata ne bo posegala
14.7.2026 -
V pilotnem testiranju digitalnega evra bo sodelovala tudi NLB
14.7.2026 -
Spletna objava dopinških prekrškarjev združljiva s pravom EU
14.7.2026 -
Direkcija brez ponovitve razpisa za obnovo postaje Trbovlje
14.7.2026