STA novice / DZ sprejel novelo zakona o industrijski lastnini
sreda, 28.6.2023
Ljubljana, 28. junija (STA) - Poslanci so s 53 glasovi za in brez glasu proti sprejeli vladno novelo zakona o industrijski lastnini. Cilj novele je poenostaviti in poceniti obstoječe postopke, denimo prijave patentov.
Namen predlagane novele je ureditev upravnih postopkov v zvezi z razveljavitvijo znamke ter slovensko ureditev dodatno uskladiti z evropsko in mednarodno.
S spremembami in dopolnitvami zakona o industrijski lastnini vlada zagotavlja boljše pogoje za evropsko zaščito patentov in uveljavlja možnosti za to, da se predvsem z enotnim evropskim patentom zagotavlja širše pravno varstvo slovenske industrijske lastnine, je v torek na seji v DZ pojasnil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež.
Zaradi prenosa določb evropske direktive sta predvidena nova upravna postopka za razveljavitev in ugotovitev ničnosti znamke. S potrditvijo predlaganih sprememb se je zakon uskladil tudi s sporazumom o Enotnem sodišču za patente, ki je začel delovati 1. junija letos.
Z novelo se določajo tudi podlage, ki bodo Uradu za intelektualno lastnino omogočale sklepanje pogodb z drugimi uradi in organizacijami za zagotovitev novih informacijskih storitev.
Novelo zakona o industrijski lastnini so podprle koalicijske poslanske skupine Svoboda, SD in Levica. V opozicijskih poslanskih skupinah noveli niso nasprotovali.
Zadnje novice
-
Stroški zbiranja odpadne embalaže po novem na plečih proizvajalcev, nižji zneski na položnicah še ne bodo vidni (tema)
11.8.2026 -
Matoz za POP TV: Z uradom predsednice se dogovarjamo za morebitne spremembe pri varovanju
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Naftni derivati s torkom občutno cenejši (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Za nove poslovne modele v lesni industriji 13 milijonov evrov sredstev EU
10.8.2026 -
Ponovna javna objava predloga državnega prostorskega načrta za gorenjsko železnico
10.8.2026 -
Dnevnik: Oprostilna sodba v zadevi nastavljene bombe na vrata Vegrada pravnomočna
10.8.2026 -
Letos menjave še najmanj na čelu 13 diplomatskih predstavništev Slovenije v tujini
9.8.2026 -
Lani skok kršitev pravice do dopusta, letos trend bolj optimističen (I) (tema)
9.8.2026 -
Pravica do odklopa pogosto pravica le na papirju? (II) (tema)
9.8.2026