STA novice / Bruselj s priporočili proti energetski revščini
ponedeljek, 23.10.2023
Bruselj, 23. oktobra (STA) - Evropska komisija je sprejela nov sveženj priporočil za boj proti energetski revščini, ki se med drugim osredotočajo na naložbe v strukturne ukrepe in ozaveščanje o načinih varčevanja z energijo. Kot so danes sporočili iz Bruslja, želijo s priporočili ponuditi osnove za odpravo temeljnih vzrokov energetske revščine.
Evropska komisija je tako določila dobre prakse za strukturne izboljšave, ki jih lahko države članice sprejmejo za odpravo temeljnih vzrokov energetske revščine. Med drugim so izpostavili naložbe v strukturne ukrepe za odpravo nizke energetske učinkovitosti stanovanj in aparatov.
Ostali ukrepi med drugim vključujejo zagotavljanje jasnih informacij o računih za energijo in praksah varčevanja z njo ter spodbujanje državljanov, da se pridružijo energetskim skupnostim ali se preusmerijo k rešitvam na področju energije iz obnovljivih virov.
Sprejeti dokument komisije vsebuje tudi predloge o tem, kako se lahko proračun EU uporabi na nacionalni ravni.
Evropska komisarja za pravosodje Didier Reynders in za energijo Kadri Simson bosta priporočila na današnjem dogodku o energetski revščini predstavila vsem zainteresiranim.
"Na milijone potrošnikov se je težko spoprijelo z lansko rastjo cen energije in življenjskih stroškov. Čeprav so se razmere v primerjavi s prejšnjo zimo izboljšale, so življenjski stroški še vedno visoki, cene energije pa so še vedno višje kot pred krizo," je poudaril Reynders.
Številni odjemalci, zlasti tisti v ranljivem položaju, se bodo po njegovih besedah verjetno srečali s težavami pri ogrevanju hiš in plačevanju računov za energijo. "Še naprej si moramo prizadevati storiti vse, kar je mogoče, da bi zaščitili potrošnike v stiski," je dodal.
Simson je izpostavila, da energetska revščina ni nekaj novega, a jo je nedavna visoka rast cen energentov znova postavila bolj v ospredje. "Energetska revščina še dodatno poveča pritisk na tiste, ki so že sicer v stiski," je poudarila.
Komisija je po njenih besedah že zagotovila več stabilnosti na trgu energentov, zdaj pa so se osredotočili na prizadevanja za dolgoročnejšo cenovno predvidljivost.
Zadnje novice
-
Predlog za imenovanje Fajon za posebno predstavnico EU ostaja na mizi
15.7.2026 -
Na sodiščih danes začetek enomesečnih sodnih počitnic
15.7.2026 -
Odbor Evropskega parlamenta o Toninovi imuniteti
15.7.2026 -
Imenovanje Fajon umaknili z dnevnega reda sredine seje predstavnikov članic EU
14.7.2026 -
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026