STA novice / Bruselj z ukrepi proti letalskim prevoznikom zaradi zelenega zavajanja
torek, 30.4.2024
Bruselj, 30. aprila (STA) - Evropska komisija in nacionalni organi za varstvo potrošnikov so 20 letalskim prevoznikom poslali dopise, v katerih so opredelili več vrst potencialno zavajajočih okoljskih trditev in jih pozvali, naj svoje prakse v 30 dneh uskladijo z zakonodajo EU. Med drugim so opozorili na sporne trditve o izravnavi izpustov z dodatnimi plačili.
Mreža nacionalnih organov za sodelovanje na področju varstva potrošnikov se je osredotočila na trditve letalskih prevoznikov, da bi se lahko emisije ogljikovega dioksida, ki jih povzroči let, izravnale s podnebnimi projekti ali uporabo trajnostnih goriv, h katerim bi lahko potrošniki prispevali s plačilom dodatnih pristojbin, so danes sporočili iz Evropske komisije.
Organe skrbi, da se opredeljene prakse lahko štejejo za zavajajoča ravnanja oziroma opustitve, prepovedane z direktivo o nepoštenih poslovnih praksah. Pri tem morajo letalski prevozniki še pojasniti, ali je take trditve mogoče utemeljiti na podlagi trdnih znanstvenih dokazov.
Med potencialno spornimi praksami so ustvarjanje napačnega vtisa, da lahko plačilo dodatne pristojbine za financiranje podnebnih projektov z manjšim vplivom na okolje ali za podporo uporabi alternativnih letalskih goriv zmanjša ali popolnoma izravna emisije ogljikovega dioksida, uporaba izraza trajnostna letalska goriva brez jasne opredelitve vpliva takih goriv na okolje ter trditev, da si letalski prevoznik prizadeva za neto ničelne emisije toplogrednih plinov ali kakršnokoli okoljsko učinkovitost brez jasnih in preverljivih zavez, ciljev in neodvisnega sistema spremljanja.
Potencialno sporna sta tudi prikaz "kalkulatorja" emisij ogljikovega dioksida določenega leta brez zadostnih znanstvenih dokazov o tem, ali je tak izračun zanesljiv, in brez informacij o elementih, uporabljenih za tak izračun, ter primerjava letov glede na emisije brez zadostnih in točnih informacij o elementih, na katerih primerjava temelji.
Evropska komisija in mreža organov za sodelovanje na področju varstva potrošnikov, ki sta ukrepali po opozorilu Evropske potrošniške organizacije (BEUC), sta letalske prevoznike pozvali, naj v 30 dneh predstavijo svoje predlagane ukrepe za odpravo pomislekov.
"Če letalski prevozniki ne bodo sprejeli potrebnih ukrepov za odpravo pomislekov iz dopisa, se lahko organi za sodelovanje na področju varstva potrošnikov odločijo za nadaljnje izvršilne ukrepe, vključno s sankcijami," so dodali v komisiji.
Zadnje novice
-
Ministrstvo predlaga peto spremembo strateškega načrta skupne kmetijske politike
28.8.2026 -
Svet romske skupnosti poziva vlado k novemu pristopu reševanja romskih vprašanj
28.8.2026 -
Nevladniki opozarjajo na škodljive posledice sprejetja novele zakona o tujcih
28.8.2026 -
Ministrstvo z osnutkom zakona o skladu za redke bolezni otrok
28.8.2026 -
Ostrc: Denar in zmogljivosti tja, kjer jih pacienti potrebujejo
28.8.2026 -
Za učinkovitejše izvajanje dolgotrajne oskrbe tudi 375 evrov dodatka za izvajalce oskrbe na domu
27.8.2026 -
Novela zakona o RTVS že tretji predpis v kratkem času, ki Varuhu zmanjšuje pomen brez predhodnega posvetovanja
27.8.2026 -
Predlog novele zakona o RTVS posega v vodenja zavoda (seznam)
27.8.2026 -
Predsednica uprave RTVS Gorščak: Novela zakona o RTVS posega v neodvisnost zavoda
27.8.2026 -
Ukrepi glede beračenja morajo po navedbah Varuha temeljiti na človekovih pravicah
27.8.2026 -
Slovenija bo za posebno predstavnico EU za človekove pravice predlagala Verico Trstenjak
27.8.2026 -
Po oceni vlade kavcijski sistem za embalažo pijač še pet let ne bo potreben
27.8.2026