STA novice / Ministrstvo za finance in združenja občin v usklajevanje višine povprečnine
sobota, 31.8.2024
Ljubljana, 31. avgusta (STA) - Finančno ministrstvo in reprezentativna združenja občin so začeli postopek za določitev višine povprečnine za leti 2025 in 2026. Združenja so svoj predlog uskladila v petek, ko naj bi ga posredovali tudi ministrstvu. O številkah v javnosti še niso želeli govoriti, poudarjajo pa, da občine vsekakor potrebujejo višjo povprečnino.
Predvideno je, da finančno ministrstvo na podlagi predpisane metodologije izračuna povprečne stroške za financiranje občinskih nalog za naslednji dve proračunski leti in jih z obrazložitvami pošlje reprezentativnim združenjem občin najpozneje do 1. julija tekočega leta.
Kot so zapisali na ministrstvu, so izračune združenjem občin posredovali v roku. Rok, do katerega morajo združenja sporočiti svoje mnenje k izračunom, je 1. september. Zatem se začne postopek za določitev višine povprečnine. Pri tem se poleg izračunanih povprečnih stroškov za financiranje občinskih nalog upošteva tudi okvir za pripravo proračunov sektorja država, ki ga sprejme DZ, so pojasnili.
Vsa tri reprezentativna združenja občin - Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije - so v petek uskladila odgovor. Ker ministrstvo še ni prejelo njihovega predloga, v petek o številkah v javnosti še niso želeli govoriti. Glede na dejanska zvišanja stroškov za izvajanje zakonsko določenih nalog, pa občine vsekakor potrebujejo višjo povprečnino, so izpostavili v pojasnilu, ki so ga STA posredovali iz Skupnosti občin Slovenije.
Kolikšno višino povprečnine predlagajo, niso razkrili niti na ministrstvu. So pa v Združenju občin Slovenije pred dnevi opozorili na razkorak med dejanskimi stroški občin in dodeljeno povprečnino, ki je bil po njihovih navedbah lani največji v zadnjih desetih letih, in sicer skoraj 15 odstotkov.
Sporočili so, da predsedstvo združenja za prihodnje leto predlaga določitev povprečnine v višini 830,64 evra, za leto 2026 pa v višini 848,64 evra. Ob tem so napovedali, da se bodo o predlogu še usklajevali z drugima dvema združenjema.
Povprečnina se določi z zakonom, ki ureja izvrševanje državnega proračuna. Sledeč dogovoru, ki so ga predstavniki vlade in združenj občin dosegli oktobra lani, je v zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025 povprečnina za letos in prihodnje leto določena v višini 725 evrov. Ob tem se občinam letos iz državnega proračuna zagotovi sredstva v višini 20 milijonov evrov, v letu 2025 pa 34 milijonov evrov, in sicer za kritje višjih stroškov dela.
Zadnje novice
-
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026 -
Ljubljanska občina v parkirni režim v soseskah do konca mandata ne bo posegala
14.7.2026 -
V pilotnem testiranju digitalnega evra bo sodelovala tudi NLB
14.7.2026 -
Spletna objava dopinških prekrškarjev združljiva s pravom EU
14.7.2026 -
Direkcija brez ponovitve razpisa za obnovo postaje Trbovlje
14.7.2026