STA novice / Nevladniki vlado pozivajo k embargu na vojaško sodelovanje z Izraelom
ponedeljek, 2.12.2024
Ljubljana, 02. decembra (STA) - Gibanje za pravice Palestincev, organizacija Amnesty International Slovenije in Mirovni inštitut so danes vlado pozvali k uvedbi popolnega embarga na vojaško sodelovanje z Izraelom. S tem so se odzvali na novico, da naj bi Slovenija v prihodnjih letih kupila za 30 milijonov evrov izraelskega orožja. Poziv so predali ministrstvu za obrambo.
Pod poziv, ki so ga predstavniki omenjenih organizacij predali Morsu, so se podpisali še Zavod za kulturno raznolikost Open, Društvo Humanitas, Društvo organizacija za participatorno družbo in Pekarna Magdalenske mreže iz Maribora, je na novinarski konferenci pred poslopjem Morsa povedala Barbara Vodopivec iz Gibanja za pravice Palestincev.
Po njenih besedah vlada premierja Roberta Goloba z načrtovanim nakupom za 30 milijonov evrov izraelskega orožja v prihodnjih dveh letih, o katerem je konec novembra poročal časnik Delo, Izraelu sporoča, da se izvajanje genocida in hudodelstev splača, kot podpisnica konvencije ZN o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida pa ignorira svojo mednarodnopravno obveznost.
"Tudi če ima Slovenska vojska dolgoročne in srednjeročne programe svoje izgradnje in opremljanja, bi jih zaradi izraelskega genocida in mednarodnopravnih obveznosti Slovenije morala premisliti na novo," je dodala.
Iztok Šori z Mirovnega inštituta je opozoril na po njegovih besedah spregledan 124. člen slovenske ustave, ki pravi, da država pri zagotavljanju varnosti izhaja predvsem iz mirovne politike ter kulture miru in nenasilja. Vlado je pozval, naj nemudoma prične dosledno izvajati mirovno politiko, ki da edina zagotavlja boljšo prihodnost in ohranitev človeštva.
Med praktičnimi koraki v tej smeri je med drugim navedel vlaganje v strategije nenasilnega odpora, preusmeritev sredstev iz vojaškega proračuna v humanitarne in razvojne projekte, izvajanje mirovne diplomacije, naslavljanje vzrokov konfliktov, povečanje pomoči državam, kjer divjajo oboroženi konflikti ter krepitev podpore beguncem in žrtvam vojn.
Direktorica Amnesty International Slovenija Nataša Posel je izpostavila razsežnost humanitarne krize v Gazi in domnevnih izraelskih zločinov. Izjave Goloba in zunanje ministrice Tanje Fajon, ki sta se javno večkrat zavzela za premirje in izrazila podporo uvedbi embarga na trgovanje z Izraelom, po njenih besedah niso dovolj. "Slovensko politiko ponovno pozivamo, da preide k dejanjem in konkretnim ukrepom," je poudarila.
Zadnje novice
-
Vlada v Posavje s sklepom o pripravi DPN za umestitev Jek 2 (zbirno)
17.2.2026 -
Katarini Bervar Sternad se obeta mesto predsednice KPK
17.2.2026 -
Bruselj v preiskavo Sheina zaradi prodaje nezakonitih izdelkov (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
17.2.2026 -
Vlada v pripravo DPN za Jek 2 (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Med finančnimi ministri EU podpora predlogom Bruslja na področju dodatnih pokojnin
17.2.2026 -
Lobnikar: Od uveljavitve Šutarjevega zakona manj kaznivih dejanj (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Odbor DZ podprl predlog zakona za financiranje zdravljenja redkih bolezni
17.2.2026 -
Gibanje OPS vložilo pobudo za oceno ustavnosti postopka zbiranja podpore volivcev kandidaturam
17.2.2026 -
Furs s strožjimi ukrepi ob manjkajočih evidencah pri DDV
17.2.2026 -
S februarsko uskladitvijo 4,2-odstotno zvišanje pokojnin (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Ljubljanska občina lani odstranila 889 nelegalnih oglasnih panojev
17.2.2026