STA novice / Več avtomobilskih proizvajalcev na sodišču izpodbija carine na uvoz električnih vozil s Kitajske
ponedeljek, 27.1.2025
Bruselj, 27. januarja (STA) - Ameriški proizvajalec električnih vozil Tesla, nemški avtomobilski velikan BMW ter kitajska avtomobilska podjetja BYD, Geely in SAIC so se odločili na Sodišču EU spodbijati odločitev EU, da uvede dodatne carine na uvoz električnih vozil s Kitajske v višini do 35 odstotkov. Evropske komisije pritožbe ne skrbijo.
"Zabeležili bomo te primere. Nadejamo se, da se bomo branili na sodišču," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal tiskovni predstavnik komisije Olof Gill.
Sodni dokumenti kažejo, da so podjetja pritožbe na Splošno sodišče EU, ki je nižja od dveh instanc Sodišča EU, vložila pretekli teden. Podrobnosti sicer niso znane.
Postopki na Splošnem sodišču EU v povprečju trajajo 18 mesecev, na končno odločitev pa se je mogoče pritožiti, na spletni strani navaja tiskovna agencija Reuters.
Dodatne carine na uvoz električnih avtomobil s Kitajske v EU so v veljavi od konca oktobra lani. Za njihovo uvedbo so se v Bruslju odločili na podlagi preiskave, v kateri so ugotovili, da proizvajalci akumulatorskih električnih vozil na Kitajskem uživajo koristi od nepoštenih državnih subvencij, ki jim dajejo pomembno prednost na evropskem trgu. Zato so se julija lani odločili, da poleg že obstoječe 10-odstotne carine začasno uvedejo še dodatno carino.
Za električne avtomobile proizvajalca SAIC po novem velja dodatna carina v višini 35,3 odstotka, proizvajalca Geely 18,8-odstotna, za proizvajalca BYD 17-odstotna, za proizvajalca Tesla s sedežem v Šanghaju pa 7,8-odstotna. Za električna vozila preostalih podjetij, ki so sodelovala v preiskavi Evropske komisije, se obračunava dodatna carina v višini 20,7 odstotka, vseh preostalih pa 35,3-odstotna.
Evropska komisija je ob uvedbi dodatnih carin izrazila prepričanje, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v uniji. Ukrepom je nasprotovalo pet držav članic, tudi Nemčija.
Peking sicer vztraja, da je njegova industrijska politika poštena. Pristojni na Kitajskem so pri Svetovni trgovinski organizaciji glede carin vložili pritožbo, Kitajska pa je uvedla tudi protidampinške ukrepe na uvoz nekaterih živil iz EU.
Zadnje novice
-
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026 -
Eko sklad z novim pozivom za kreditiranje okoljskih naložb občanov
22.5.2026 -
Šutarjev zakon po oceni strokovnega sveta za evalvacijo zakona z več nezaželenimi učinki
22.5.2026 -
V EU dokončno potrjena enoletna odprava carin na dušikova gnojila in surovine zanje
22.5.2026 -
KGZS s pobudo za jasno označevanje izvora hrane v EU
22.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026