STA novice / Na sojenju v zadevi Trenta tokrat le prebirali listine
ponedeljek, 17.2.2025
Celje, 17. februarja (STA) - Na celjskem sodišču se je v odsotnosti prvaka SDS Janeza Janše, ki se je opravičil zaradi neodložljivih poslanskih obveznosti, nadaljevalo sojenje zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti. Tokrat je obravnava minila brez prič, namenili pa so jo prebiranju listin. Sodišče je sicer za marec razpisalo še tri naroke.
Potem ko se je v zadnjih tednih na omenjenem procesu, na katerem specializirano državno tožilstvo nekdanjemu direktorju medtem že propadlega nepremičninskega podjetja Imos Branku Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja na škodo podjetja, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Klemnu Gantarju in Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju, zvrstilo več cenilcev, ki so podali različne ocene zemljišč in propadle kmetije v Trenti, so današnji narok namenili prebiranju listin.
Med drugim je sodni senat pod vodstvom Cvetke Posilovič ugodil predlogu Kastelica, da v sodni spis vloži vrsto dokumentov, s katerimi je dokazoval, da nakup nekoč Janševih nepremičnin ni bil predrag in namenjen zgolj prikrivanju dejanskega njegovega poceni nakupa stanovanja v Ljubljani leta 2005. Med temi je Kasteličev zagovornik Gorazd Fišer predstavil tudi dele poročila Gursa o stanju na trgu nepremičnin v letu 2007, ki med drugim kažejo na to, da so cene nepozidanih stavbnih zemljišč od leta 2003 do 2007 v povprečju zrasle za 80 odstotkov.
Ob tem je omenil podatek, da so najbolj narasle cene nepremičnin na turističnih območjih Gorenjske, kjer so dosegle 3000 evrov na kvadratni meter, na Bledu in v Kranjski Gori celo 5000 evrov, kar je celo več kot na Obali in v Ljubljani, kjer niso presegale 3000 evrov.
Da je pri kupovanju kmetijskih in gozdnih zemljišč na turistično privlačnih območjih, kakršno je po besedah Fišerja tudi tisto v Trenti, marsikdaj prišlo do špekulativnih nakupov, je iz poročila tudi povzel odvetnik in spomnil na zagovor njegovega varovanca, ki je tudi sam omenjal take nakupe takrat dobro stoječega Imosa s špekulativnimi pričakovanji.
Predstavil je tudi podatke o nekaterih konkretnih nepremičninskih poslih Imosa in primerjavo z ocenami Gursa, ki po mnenju obrambe dokazujejo, da je bilo takratno vrednotenje zemljišč Gursa popolnoma neprimerno in nerealno.
Kljub današnjemu prebiranju listin to ne pomeni, da je seznam prič izčrpan, saj se je sodišče po uradni dolžnosti odločilo na naslednji narok, 10. marca, povabiti še peterico nekdanjih zaposlenih v Eurogradnjah, ki so jih priče iz omenjenega podjetja omenjale na prejšnjem naroku. Sodnica Posilovič je sicer v marcu razpisala tri naroke, nato pa bi se sodni proces, če ne bo kakih presenečenj, lahko vendarle sklenil.
Janša je pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba, kot izhaja iz obtožnice, podarila prek navideznega posla z več kot 15.000 kvadratnih metrov velikim zemljiščem v Trenti, ki naj bi ga po mnenju SDT precej preplačala.
Cenitev sodno zaprisežene komisije Združenja sodnih cenilcev in izvedencev za gradbeno stroko (Sicgras) je namreč znašala 15.000 evrov, prav tako sodno zapriseženi cenilec Franc Nahtigal pa je okoli 15.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče s propadlo kmetijo še prej ocenil na dobrih 100.000 evrov. Cenitve po naročilu obrambe so bile še višje, razlika med njimi pa je tudi v tem, da so cenilci Sicgrasa menili, da obnova porušenih objektov na območju znotraj Triglavskega narodnega parka ni mogoča.
Zadnje novice
-
Logaj napovedal ustanovitev komisije za nadaljnjo pripravo smernic za potrjevanje učnih gradiv
19.2.2026 -
Ob redni še pobuda za dodatno, izredno uskladitev pokojnin (dopolnjeno)
19.2.2026 -
Devet članic EU Bruselj pozvalo k preučitvi možnosti za uresničitev pobude My Voice, My Choice
19.2.2026 -
Objavljena pobuda za pripravo DPN za železniško povezavo Brnik-Ljubljana
19.2.2026 -
Informacijski pooblaščenec pri upravljavcih osebnih podatkov ugotovil pomanjkljivosti
19.2.2026 -
Začenja se volilna kampanja za volitve v DZ
19.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026 -
Po incidentih novela za večjo varnost na železnicah
18.2.2026