STA novice / Stečajni postopek Primorja podaljšan do konca leta
sobota, 5.4.2025
Ajdovščina, 05. aprila (STA) - Za dokončno unovčitev še preostalega premoženja, ureditev vseh še odprtih pravnih razmerij in za predvidena dodatna poplačila upnikov je stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec sodišču predlagal spremembo načrta stečaja. V želji, da bo tudi letos unovčevanje premoženja intenzivno teklo še naprej, je stečajni postopek podaljšan do konca leta.
"Tako pričakujemo, da se bodo v okviru raznih odprtih sodnih in upravnih postopkov, ki so še v teku, odpravile nekatere zatečene oziroma obstoječe ovire za začetek prodaje in/ali za dokončno ureditev izpred stečaja neurejenih zemljiškoknjižnih stanj. To pomeni, da bi se v drugi polovici letošnjega leta vendarle lahko začele tudi t.i. zaključne stečajne aktivnosti," je v odgovoru na vprašanje STA zapisal Hramec.
Stečajni postopek je po njegovem mnenju v pretežni meri že zaključen, saj je unovčena večina pripoznane stečajne mase, in je skozi višino poplačil upnikov nadpovprečno uspešen. "Močno si prizadevamo, da bi do zaključka stečaja izvedli čim več dodatnih poplačil," je poudaril.
Doslej so bili delavci kot prednostni upniki poplačani v celoti z zamudnimi obrestmi vred, navadni upniki pa v doslej izvedenih štirih delitvah splošne stečajne mase v višini 31,5 odstotka priznanih navadnih terjatev. Z unovčevanjem zastavljene stečajne mase so bili dodatno sprotno poplačevani t.i. ločitveni upniki, iz tega naslova pa je bilo izvedenih že več kot 220 razdelitev posebnih stečajnih mas.
Tudi prodaja vseh nepremičnin nekdaj uspešnega gradbenega podjetja še ni zaključena. Neprodane ostajajo nepremičnine na lokacijah, kjer obstajajo različne ovire za njihovo unovčitev, kot so nerešeni zemljiško-knjižni postopki oz. status zemljišč. Take težave ima stečajni upravitelj na Debelem rtiču, Cresu, v Dajli, Srebrenici ter na lokaciji apartmajskega naselja Oltra v Ankaranu.
"Nepremičnine, ki so del stečajne mase, bodo seveda v končni fazi unovčene, in sicer ko bodo odpadle ovire za prodajo oz. z njihovo uspešno prodajo," je zaključil Hramec.
Primorje je v stečaju od junija 2012. Stečajni postopek naj bi se po prvotnih načrtih zaključil že leta 2019, vendar ga je Okrožno sodišče v Novi Gorici že večkrat podaljšalo.
Zadnje novice
-
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Od kulturnega bona do prenove mature, NPZ in zakona o medijih (IX) (tema)
21.5.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
21.5.2026 -
Opozicija za ponovno odločanje o vrsti postopka glede predloga novele zakona o parlamentarni preiskavi (dopolnjeno)
21.5.2026 -
Vlada v ohranitev primanjkljaja pod tremi odstotki BDP tudi s 133 milijoni evri prerazporeditev (dopolnjeno)
21.5.2026 -
Po podpisu koalicijske pogodbe stranke nove koalicije v oblikovanje vladne ekipe (dopolnjeno)
21.5.2026 -
Zdravstveni inšpektorat lani izrekel več kot 4300 ukrepov in sankcij
21.5.2026 -
Vlada potrdila listo kandidatov za evropskega tožilca
21.5.2026 -
Vlada nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko podaljšuje še do decembra
21.5.2026