STA novice / Logaj: Novela zakona o vrtcih postavlja temelje za zdrav in optimalen razvoj otrok
četrtek, 29.5.2025
Ljubljana, 29. maja (STA) - Vlada je danes sprejela predlog novele zakona o vrtcih, ki med drugim zagotavlja vključevanje otrok iz romskih naselij v vrtec. "Zakon sledi ciljem zagotavljanja pogojev za kakovostno izvajanje predšolske vzgoje in postavlja temelje za optimalen razvoj otrok," je na novinarski konferenci po seji povedal šolski minister Vinko Logaj.
S spremembami vlada po besedah ministra za vzgojo in izobraževanje ureja pomanjkljivosti dosedanje ureditve v predšolski vzgoji, ki krepi mrežo javnih vrtcev. "Namen sprememb so posodobitve, usmerjene v odpravljanje praks, ki so jih zaznali vrtci, krepitev sistema javne predšolske vzgoje, obenem pa tudi vpeljava rešitev, s katerimi se v predšolsko vzgojo spodbuja vključevanje otrok iz ranljivih skupin," je pojasnil.
Kot eno od pomembnih sprememb je Logaj izpostavil pravočasno vključevanje otrok iz ranljivih skupin oziroma otrok s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami. V tem kontekstu je predviden tudi kratek, 240-urni program, v katerega lahko napoti te otroke tudi center za socialno delo. Sicer vse v zvezi z ukrepanjem in delovanjem centra določa družinski zakonik.
"Vzpostavlja se pravna podlaga, da o vpisu ali izpisu otroka iz vrtca lahko odloča tudi samo eden od staršev, in sicer v tistem primeru, ko predloži potrdilo centra za socialno delo o nasilnem vedenju drugega od staršev," je povedal minister.
Zaenkrat ostaja fleksibilni normativ za +2 otroka v vrtcih, ki občinam omogoča povečevanje vrtčevskih skupin. A tudi ta del po Logajevih navedbah regulirajo na način, da bo po sprejetju zakona sprejet tudi pravilnik, s katerim bodo določili kriterije, kdaj v posameznem oddelku ne more biti eden ali dva otroka več. "Gre za primere, ko je v oddelku več otrok, katerih materni jezik ni slovenščina oziroma so v njem otroci, ki ne razumejo slovenskega jezika in potrebujejo dodatno jezikovno podporo v primeru premajhnih igralnih površin, večjega števila otrok s posebnimi potrebami," je pojasnil minister.
Novela nadalje ureja tudi financiranje zasebnih vrtcev in podeljevanje koncesij. Do sedaj je namreč veljalo, da lahko zasebni vrtec dobi koncesijo, če se vpiše v razvid zasebnih vrtcev in potem na osnovi dejavnosti in števila vpisanih mest izstavi račun občini v višini 85 odstotkov, je dejal.
"Praktično nespremenjeno ostaja tisto, kar je bilo že do sedaj, torej 85-odstotno financiranje za zasebne vrtce, ki izvajajo programe po posebnih pedagoških načelih," je dejal.
Poudaril je, da tisti zasebni vrtci, ki sedaj izvajajo svoj program v okviru omenjenega financiranja oz. koncesijske dejavnosti, lahko na enak način dejavnost izvajajo do leta 2035. Določeno je tudi obdobje podeljevanja koncesij, in sicer od najmanj sedem do največ 15 let. "V dveh letih po uveljavitvi zakona se bo vzpostavila tudi centralna evidenca, na osnovi katere bodo potem občine in vrtci iz centralne evidence lahko pridobivali informacije," je dodal Logaj.
Na novinarsko vprašanje, kako bodo spremembe vplivale na romske otroke, pa je Logaj odgovoril, da so 240-urni programi namenjeni prav tem otrokom. "Tam, kjer so romska naselja, bo občina določila šolo, ki bo izvajala 240-urni brezplačni program. Z vključitvijo centra za socialno delo pa bodo tekle aktivnosti, da bi se otroci iz socialno deprivilegiranih okolij pri petih letih vključili v vrtec," je dejal. To je, kot je dodal, neke vrste priprava za vstop v prvi razred osnovne šole. S tem po Logajevih besedah želijo izboljšati obisk romskih otrok v osnovnih šolah.
Zadnje novice
-
Prihodnji teden na sodiščih: Na novomeškem sodišču predvidoma izrek kazni Samiretu Šiljić (ozadje)
24.5.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pred koraki do nove vlade poslanci tudi o pokopu povojnih žrtev in parlamentarni preiskavi (ozadje)
24.5.2026 -
Pirc Musar skrbijo načrti koalicije glede RTVS in KPK ter spopad s sindikati (dopolnjeno)
23.5.2026 -
Madžarska vlada preklicala namero o umiku iz Mednarodnega kazenskega sodišča
23.5.2026 -
EU in Mehika podpisali posodobljeni trgovinski sporazum
22.5.2026 -
SD s spremembami zakona nad čakalne vrste pri vpisu k izbranemu zdravniku
22.5.2026 -
V opoziciji po izvolitvi Janše za mandatarja kritični do njegove bodoče vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša: Pogovori o kadrovskem razrezu v ponedeljek (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026