STA novice / Po mnenju Bruslja kitajske dajatve za uvoz vinjaka iz EU neupravičene
petek, 4.7.2025
Bruselj/Peking, 04. julija (STA) - Na Evropski komisiji obžalujejo odločitev Kitajske, da uvede protidampinške dajatve za uvoz vinjaka iz EU. Označili so jih za nepravične in neupravičene, prav tako pa je ukrep po njihovem mnenju v nasprotju z mednarodnimi pravili. Kitajska bo od sobote za uvoz vinjaka iz EU zaračunavala protidampinške dajatve v višini do 34,9 odstotka.
"EU obžaluje odločitev Kitajske, da uvede dokončne protidampinške ukrepe na področju uvoza vinjaka iz EU," je danes dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Olof Gill. Pojasnil je, da je bila komisija z odločitvijo Pekinga seznanjena danes.
"Menimo, da so Kitajski ukrepi nepravični in da so neupravičeni. Prav tako menimo, da niso v skladu z veljavnimi mednarodnimi pravili in zato neutemeljeni," je poudaril Gill.
Dodal je, da je komisija takšnega mnenja že vse od začetka protimonopolne preiskave, ki so jo kitajski organi uvedli lani. Ob tem v preiskavi niso upoštevali skrbi, ki jih je v zvezi z njo izrazila EU, je še povedal.
Tiskovni predstavnik komisije je dejal še, da so ukrepi del skrb vzbujajočega vzorca, v skladu s katerim kitajske oblasti "zlorabljajo trgovinske zaščitne ukrepe".
Zagotovil je, da bodo odločitev Pekinga preučili ter nato sprejeli potrebne ukrepe za zaščito evropske industrije in gospodarskih interesov EU.
Kitajsko ministrstvo za trgovino je danes sporočilo, da bodo od sobote za uvoz vinjaka iz EU zaračunavali protidampinške dajatve v višini do 34,9 odstotka. Veljale bodo za vinjak v posodah, manjših od 200 litrov. Določili so jih individualno za posamezne proizvajalce. Jas Hennessy bo moral plačati 34,9-odstotne, Remy Martin 34,3-odstotne, Martell pa 27,7-odstotne dajatve.
Odločitev sledi protimonopolni preiskavi, ki so jo kitajski organi uvedli lani kot odziv na evropsko preiskavo kitajskih državnih subvencij proizvajalcem električnih vozil.
V Bruslju niso želeli delati vzročne povezave s pogovori o cenovnih zavezah, na podlagi katerih bi lahko Bruselj omilil dodatne carine na uvoz električnih vozil, proizvedenih na Kitajskem, v EU. Ti pogovori se nadaljujejo, je dejal Gill.
Do zaostritve v trgovinskih odnosih sicer prihaja nekaj tednov pred vrhom EU-Kitajska, ki naj bi ob 50. obletnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med stranema potekal konec meseca v Pekingu.
Zadnje novice
-
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026 -
Eko sklad z novim pozivom za kreditiranje okoljskih naložb občanov
22.5.2026 -
Šutarjev zakon po oceni strokovnega sveta za evalvacijo zakona z več nezaželenimi učinki
22.5.2026 -
V EU dokončno potrjena enoletna odprava carin na dušikova gnojila in surovine zanje
22.5.2026 -
KGZS s pobudo za jasno označevanje izvora hrane v EU
22.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026