STA novice / DZ sprejel novelo zakona o gozdovih
četrtek, 25.9.2025
Ljubljana, 25. septembra (STA) - DZ je danes s 55 glasovi za in petimi proti sprejel novelo zakona o gozdovih, ki med drugim prinaša spremembe v sestavi sveta Zavoda za gozdove Slovenije. Opredeljuje tudi pridobivanje sečnih ostankov in trajna skladišča ter uvaja nacionalno gozdno inventuro, prav tako prinaša spremembe glede prepovedi vožnje v gozdu in zvišuje globe.
Po novem v svetu Zavoda za gozdove Slovenije ne bo več predstavnikov svetov območnih enot. Namesto sedanjih 27 bo imel 13 članov, in sicer šest predstavnikov ustanovitelja, štiri predstavnike lastnikov gozdov, dva predstavnika znanstvenih in raziskovalnih organizacij s področja gozdarstva ter enega predstavnika delavcev zavoda.
Omogočeno naj bi bilo tudi bolj učinkovito delo Zavoda za gozdove Slovenije, predvsem glede upravnih postopkov in odločb, med drugim s povezovanjem zbirk podatkov.
Novela uvaja nacionalno gozdno inventuro, ki bo velikopovršinski postopek spremljanja stanja in popisa gozdov, gozdnih ekosistemov in gozdnih tal.
Opredeljuje pomožno, začasno in trajno skladišče gozdnih lesnih sortimentov. Določa, da lahko sečne ostanke za lastne potrebe pridobivajo tudi fizične osebe, a ob predhodnem pisnem soglasju lastnika gozda.
Novela prinaša tudi spremembe s področja varstva gozdov in prepovedi vožnje v gozdu. Vožnja in ježa v gozdu bosta prepovedani zunaj gozdnih cest ter javnih in nekategoriziranih cest, ki se uporabljajo za javni cestni promet. Pri tem bo vožnja po protipožarnih presekah, gozdnih vlakah in sečnih poteh dovoljena za gospodarjenje z gozdom, potrebe obrambe države ter za zaščito in reševanje ljudi, živali oz. premoženja. Vožnja s kolesom in ježa bosta dovoljeni na označenih gozdnih vlakah in drugih označenih poteh.
Novela bo spremenila pooblastila gozdarskih nadzornikov, ki bodo imeli med drugim po novem status uradne osebe. Medtem ko je doslej gozdarske nadzornike pooblastil minister, jih bo po novem imenoval direktor zavoda za gozdove.
Novela tudi zvišuje globe, in sicer za okoli polovico, kar je po pojasnilih resorne ministrice Mateje Čalušić skladno z inflacijo od leta 2007, ko so bile nazadnje določene.
Zadnje novice
-
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026 -
Ljubljanska občina v parkirni režim v soseskah do konca mandata ne bo posegala
14.7.2026 -
V pilotnem testiranju digitalnega evra bo sodelovala tudi NLB
14.7.2026 -
Spletna objava dopinških prekrškarjev združljiva s pravom EU
14.7.2026 -
Direkcija brez ponovitve razpisa za obnovo postaje Trbovlje
14.7.2026