STA novice / Vlada potrdila strategijo in akcijski načrt za zagotavljanje največje otrokove koristi v civilnih sodnih postopkih
četrtek, 4.12.2025
Ljubljana, 04. decembra (STA) - Vlada se je danes seznanila s strategijo in akcijskim načrtom za zagotavljanje največje otrokove koristi v civilnih sodnih postopkih. S projektom se želi izboljšati varstvo otrokovih pravic v civilnih sodnih postopkih v Sloveniji, so po seji vlade sporočili z ministrstva za pravosodje, ki bedi nad izvajanjem strategije in akcijskega načrta.
Spomnili so, da ministrstvo sodeluje v projektu o zagotavljanju največje koristi otrok v civilnih sodnih postopkih, ki ga izvaja oddelek za otrokove pravice Sveta Evrope v sodelovanju z Generalnim direktoratom Evropske komisije za podporo strukturnim reformam (EC/DG REFORM) od 1. septembra 2023 do 30. junija 2026.
Po pojasnilih ministrstva je namen skupnega projekta izboljšati varstvo otrokovih pravic v civilnih sodnih postopkih v Sloveniji, z upoštevanjem največje koristi otroka. "Izvajanje projekta prispeva k reformi, ki poteka v Sloveniji na področju spoštovanja otrokovih pravic, in k temu, da Slovenija postane ena prvih držav, ki bo širila odličnost sistemov otrokom prijaznega pravosodja v vseh državah članicah Evropske unije," so dodali.
Kot navajajo, strategija predstavlja temeljni dokument, ki povzema ključne ugotovitve projekta in potrebne korake za odpravo ugotovljenih vrzeli in potreb na posameznih tematskih področjih. Vsebuje ključna priporočila, oblikovana v okviru projekta, kot so nujnost vlaganja v sistemske metode in postopke za ugotavljanje največje koristi otroka, spodbujanje specializacije strokovnjakov, institucionalizacija multidisciplinarnega pristopa in krepitev strokovnih mrež, opolnomočenje otrok in staršev, uporaba digitalnih platform za izboljšanje dostopa do informacij ter ozaveščanje udeležencev postopkov.
Temu sledi akcijski načrt, ki tudi jasno opredeljuje odgovorne organe za njihovo izvedbo, časovni okvir izvedbe posameznega ukrepa ter kazalnike za spremljanje in vrednotenje posameznega ukrepa in njegove izvedbe, so dodali.
Izvajanje akcijskega načrta bo spremljala medresorska delovna skupina, ministrstvo pa bo o njenem delu enkrat letno poročalo vladi, še navajajo na ministrstvu.
Zadnje novice
-
V javni obravnavi dopolnitev stanovanjskega zakona
11.8.2026 -
Fridl Jarc: S kohezijskimi sredstvi se ne da pokriti primanjkljaja
11.8.2026 -
Ministrstvo izstopa iz pogodbe o ustanovitvi javnega zavoda za sodobni ples
11.8.2026 -
Občina načrtuje javno predstavitev investicije v Alpacemu
11.8.2026 -
KS 90: Dan spomina na žrtve nezgod pri delu mora biti več od besed na papirju
11.8.2026 -
Stroški zbiranja odpadne embalaže po novem na plečih proizvajalcev, nižji zneski na položnicah še ne bodo vidni (tema)
11.8.2026 -
Matoz za POP TV: Z uradom predsednice se dogovarjamo za morebitne spremembe pri varovanju
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Naftni derivati s torkom občutno cenejši (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Za nove poslovne modele v lesni industriji 13 milijonov evrov sredstev EU
10.8.2026