STA novice / Slovenija od danes članica Sveta ZN za človekove pravice
četrtek, 1.1.2026
Ljubljana/Ženeva, 01. januarja (STA) - Slovenija z današnjim dnem prevzema funkcijo članice Sveta ZN za človekove pravice za obdobje med leti 2026 in 2028. V času članstva bo posebej dejavna na svojih prednostnih področjih, kot so enakost spolov, pravice žensk in deklic, otrok, starejših in manjšin ter okolje in izobraževanje, so poudarili na zunanjem ministrstvu.
Slovenija je bila oktobra v Generalni skupščini ZN znova izvoljena v Svet za človekove pravice, ki ima sedež v Ženevi. V okviru svoje kandidature je Združenim narodom predložila prostovoljne zaveze, v katerih je opisala svojo zavezanost k napredku na področju pravic spolov, zaščiti otrok in manjšin ter zagovarjanju pravice do zdravega okolja.
"V času, ko zaupanje v multilateralizem bledi in se človekove pravice in humanitarno pravo soočata z izjemnimi izzivi, izvolitev Slovenije v Svet za človekove pravice pošilja jasno sporočilo: izbira dialoga namesto delitev in načel namesto moči," je ob vnovični izvolitvi dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da bo Slovenija glas za gradnjo zaupanja in spodbujanje sodelovanja.
"Varstvo človekovih pravic je dolžnost vseh držav, hkrati je to tudi temeljno vodilo slovenske zunanje politike in mednarodnih odnosov, ki zahtevajo stalno pozornost, pogum, solidarnost in podporo," je še dodala ministrica.
Slovenija v Svetu ZN za človekove pravice aktivno sodeluje vse od njegove ustanovitve, članica Sveta pa je že bila v mandatnem obdobju 2007-2010 in 2016-2018. V letu 2018 je Svetu tudi predsedovala.
Svet za človekove pravice je leta 2006 ustanovila Generalna skupščina ZN namesto Komisije za človekove pravice, ki je bila prav tako glavni organ ZN za področje človekovih pravic. Svet za človekove pravice tvori 47 držav, ki prihajajo iz regionalnih geografskih skupin sistema ZN.
Zadnje novice
-
V Bruslju začasni dogovor za večjo zaščito potnikov v EU
25.6.2026 -
EU bi lahko zaostrila pravila za Amazonove in Microsoftove storitve v oblaku
25.6.2026 -
Odprava carin na uvoz industrijskega blaga iz ZDA v EU dokončno potrjena
25.6.2026 -
Resnica s predlogom zakonske prepovedi izobešanja zastav brez pravne podlage na pročelja uradnih institucij (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Ministrstvo je RTVS zavrnilo zahtevek za izplačilo sredstev za glasbeno produkcijo
24.6.2026 -
Slovenija se je pridružila pobudi glede znižanja statusa zaščite medveda v EU (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Evropska komisija predlaga poenostavitev davčnih pravil EU
24.6.2026 -
Bruselj za poenostavitev označevanja energijske učinkovitosti izdelkov v EU
24.6.2026 -
Sodišče v začasni odredbi GaiaCellu naložilo dobavo dušika za vzorce
24.6.2026 -
Stevanović v bran obravnavi novele zakona o veterinarstvu po skrajšanem postopku (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Čeferin za krepitev odnosov z javnostmi v izogib manipulacijam z vsebino odločb ustavnega sodišča (I)
24.6.2026 -
Lani na ustavno sodišče več pripada in več rešenih zadev (II)
24.6.2026