STA novice / V vrstah šolnikov in založnikov zadovoljstvo ob širšem naboru gradiv v smernicah za potrjevanje učnih gradiv (tema)
torek, 31.3.2026
Ljubljana, 31. marca (STA) - V združenju ravnateljev in sindikatu Sviz pozdravljajo nove smernice za potrjevanje učnih gradiv, v katerih je v primerjavi s prvotnim predlogom nabor gradiv širši. To kot korak naprej vidijo tudi v vrstah založnikov, a vztrajajo, da so smernice nepotrebne. V združenju ravnateljev pa si želijo, da bi gradivo za osnovnošolce financiralo ministrstvo.
Po besedah predsednice Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojce Mihelič so veseli, da so smernice, ki jih je skupaj z novim pravilnikom o potrjevanju učnih gradiv ministrstvo za vzgojo in izobraževanje objavilo v ponedeljek, v primerjavi s prvotnim predlogom razširjene. Zelo jih veseli tudi, da so v nasprotju s prvotnim predlogom smernice za istovrstne predmetne skupine enake. Tako imajo denimo predmeti maternih jezikov ista predpisana gradiva, podobno je tudi pri pouku naravoslovja in družboslovja, je pojasnila.
Po več kritikah prvotnega predloga je bila namreč po razpravi na februarski seji strokovnega sveta za splošno izobraževanje na predlog ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja ustanovljena ekspertna skupina za recenzijo smernic, ki je prvotni predlog prilagodila.
Po mnenju Sviza smernice ustrezen kompromis med različnimi željami in možnostmi
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so zadovoljni, da so dobili možnost sodelovanja v omenjeni ekspertni skupini, saj so od svojih članov dobili kar nekaj kritik prvotnega predloga. Te so se nanašale predvsem na "zelo majhno število učnih gradiv, ki bi jih bilo mogoče uporabljati pri posameznih predmetih v posameznem razredu", je za STA pojasnil Dušan Nemec iz Sviza, ki je bil tudi član te skupine.
Nabor učnih gradiv je po njegovih navedbah sedaj mnogo večji in učitelji bodo lahko skupaj z vodstvom šole ter predstavniki staršev izbirali med več možnostmi. Ocenjuje, da so "sprejete smernice za potrjevanje učnih gradiv ustrezen kompromis med različnimi željami in možnostmi".
V Svizu podpirajo rešitev, ki zahteva potrjevanje ne samo učbenikov, temveč tudi delovnih učbenikov in delovnih zvezkov. "Novi pravilnik določa standarde kakovosti za učna gradiva in v šolah si vsekakor želimo, da gredo učna gradiva skozi kakovostno strokovno presojo in da je v njih čim manj napak," je še dodal Nemec.
V zbornici založnikov novosti ocenjujejo kot korak naprej, a smernice se jim še vedno zdijo nepotrebne
Tudi Maruša Dejak iz Zbornice knjižnih založnikov in knjigotržcev pri Gospodarski zbornici Slovenije je sprejete smernice v primerjavi z jesensko različico označila za velik korak naprej. Vendar te ostajajo "še vedno nepotrebne, saj imajo učitelji dovolj strokovnega znanja in avtonomije, da lahko sami izbirajo med učnimi gradivi, brez omejitev", je za STA ocenila Dejak, sicer glavna direktorica Založbe Rokus Klett. Po njenem opozorilu "še vedno prihaja do neenakopravne obravnave posameznih predmetov, zlasti glasbene in likovne umetnosti na razredni stopnji".
Prav tako so po njenih navedbah nekatere rešitve v smernicah težko razumljive, denimo hkratno uvajanje skupnih kompletov gradiv za več razredov pri predmetih, kot so spoznavanje okolja, družba, tehnika in tehnologija ter naravoslovje in tehnika. To po njihovem mnenju odpira povsem praktične probleme - od težjih šolskih torb do bistveno višjih stroškov za šole, ki bodo morale za učbeniške sklade kupovati več istih učbenikov za različne generacije.
Po besedah Mihelič to res pomeni, da bo morala šola dopolniti komplete gradiv, saj bo morala kupiti več istovrstnih gradiv. To bo sicer na začetku predstavljalo velik strošek, v nadaljevanju pa ne, kajti naslednje leto novih gradiv ne bo treba kupiti, je pojasnila. Po njenih besedah ni nujno, da bodo zaradi tega šolske torbe težje, saj lahko založba en komplet izda v tanjših knjižicah, kot se to dogaja tudi že doslej.
Dejak je opozorila tudi, da za določene predmete letos sploh ne bo novih potrjenih gradiv, saj morajo založbe oddajati celotne komplete hkrati. Tudi pri ostalih predmetih časovnica po njihovih navedbah ostaja nerealna, saj so trenutno potrjeni le posamezni učbeniki, je dodala.
Dodatno negotovost po njenih navedbah povzroča dejstvo, da je bil pravilnik, ki omogoča potrjevanje delovnih zvezkov in delovnih učbenikov, sprejet šele zdaj. Glede na časovnico ni verjetno, da bodo ta gradiva pravočasno potrjena za šolsko leto 2026/27, saj šole o njih odločajo že v maju. Tako je realno pričakovati, da bodo učitelji 1. septembra poučevali po novih učnih načrtih s starimi gradivi, je opozorila Dejak.
Po uveljavitvi novih učnih načrtov sicer velja triletno prehodno obdobje, v katerem se lahko še uporabljajo dosedanja učna gradiva. Mihelič tu ne vidi ničesar spornega. "Saj učitelji sami pravijo, da si želijo avtonomije, zdaj jo bodo imeli vso," je dejala. Po njenih besedah bodo zagotovo morali vložiti nekaj več dela, pregledati nove učne načrte, prilagojeno uporabljati staro gradivo in pripraviti izročke za učence. Nekoliko bolj zahtevno bo po njenem mnenju v primerih vsebin, ki so se prestavile iz enega v drug razred. Toda pred leti so v podobnem položaju založbe pripravile posebno gradivo za te vsebine, s čimer se je lahko premostilo prehodno obdobje, je pojasnila. Mihelič verjame, da se lahko s sodelovanjem večino težav, ki se nakazujejo, reši.
V združenju ravnateljev si prizadevajo, da bi učna gradiva financiralo ministrstvo
Ob tem pa Mihelič skrbi, ali bodo šole znale biti dovolj racionalne ali bodo predpisovale draga učna gradiva preko vseh meja. "Seveda si zelo želimo, da imajo otroci dostopno, kakovostno, strokovno pregledano in uporabno učno gradivo, vendar moramo vedeti, da je to lahko za starše zelo velik strošek," je dejala.
Zato si po njenih besedah v združenju želijo, da bi ministrstvo, podobno kot za prvo triletje osnovne šole, tudi za višje razrede določilo kvoto, ki jo lahko šola porabi za gradiva, stroške pa bi pokrilo ministrstvo.
Predsednico združenja ravnateljev sicer veseli tudi, da je v novem pravilniku eksplicitno napisano, da mora učno gradivo ustrezati učnim načrtom, da mora biti strokovno in jezikovno pregledano, pa tudi da mora biti gradivo sestavljeno na način, da je povezano, sistematično in da vključuje kroskurikularne standarde, ki so v novih učnih načrtih.
Zadnje novice
-
POPRAVEK: Poslanka Kokot s kazensko ovadbo zoper predstavnika nevladne organizacije sprožila nov val kritik
15.5.2026 -
Po predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi možna tožba v upravnem sporu
15.5.2026 -
Državni svet v ponedeljek o vetu na interventni zakon
15.5.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo zahtevi za oceno ustavnosti akta o odreditvi preiskovalne komisije o Gen-I (dopolnjeno)
14.5.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo zahtevi za oceno ustavnosti akta o odreditvi preiskovalne komisije o Gen-I
14.5.2026 -
Vlada prižgala zeleno luč prizidku osnovne šole za gluhe in naglušne
14.5.2026 -
Vlada se je seznanila z idejno rešitvijo za spomenik slovenske osamosvojitve
14.5.2026 -
ZZZS zvišal cenovni standard za lasulje za onkološke bolnice
14.5.2026 -
Lani največ primerov bolniške odsotnosti doslej (tabela)
14.5.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
14.5.2026 -
Za funkcijo evropskega tožilca predlagani Tanja Frank Eler, Matej Oštir in Marjana Grašič
14.5.2026 -
Energetsko intenzivnim podjetjem letos 30 milijonov evrov
14.5.2026