STA novice / SD za priznanje stroškov v zvezi z delom v neto znesku za vse čezmejne delavce
torek, 14.4.2026
Ljubljana, 14. aprila (STA) - Poslanska skupina SD je v parlamentarni postopek vložila predlog spremembe zakona o dohodnini. V njem predlagajo, da bodo čezmejni delavci upravičeni do odbitja celotnega zneska davčno priznanih stroškov v zvezi z delom od odmerjene dohodnine, kar jim bo omogočilo, da se jim stroške v zvezi z delom prizna v neto znesku.
Kot so pojasnili, večina čezmejnih delavcev ne prejema povračil stroškov od delodajalcev in stroškov v zvezi z delom (prehrana in prevoz) nima vključenih v bruto plačo. Medtem ko jim stroški v zvezi z delom znižujejo davčno osnovo, je pri delavcih v Sloveniji povrnitev stroškov prehrane in prevoza v celoti izvzeta iz davčne obravnave.
Po veljavnem zakonu lahko čezmejni delavci določen fiksni znesek odštejejo le od svoje davčne osnove kot davčno olajšavo, kar pa je ustrezna rešitev le za tiste, ki imajo stroške v zvezi z delom vključene v svoji bruto plači.
Namen predlagane spremembe je v izenačitvi položaja vseh davčnih zavezancev v Sloveniji, ne glede na sedež njihovega delodajalca. Izenačitev bo takšna, da bodo tudi čezmejni delavci oz. delavci migranti enako kot domači delavci upravičeni do povrnitve stroškov v zvezi z delom, so zapisali v predlogu zakona.
Sprejem predlagane spremembe ne predvideva porabe proračunskih sredstev. Povzročil pa bi zmanjšanje prilivov v državni proračun v ocenjenem znesku 30 milijonov evrov iz naslova vplačane dohodnine čezmejnih delavcev.
Mnogi čezmejni delavci v tujini ne izkoristijo vseh davčnih olajšav, ki jim pripadajo, saj bi imeli višja doplačila dohodnine v Sloveniji. Sprememba pa bi jih po navedbah poslancev SD spodbudila h koriščenju davčnih olajšav v tujini, s čimer bi imeli višji razpoložljiv dohodek, kar spodbudi večjo potrošnjo in posledično priliv v državni proračun preko DDV.
Zadnje novice
-
POPRAVEK: Planet TV: MZEZ vložil kazensko ovadbo proti Tanji Fajon in Barbari Žvokelj
26.7.2026 -
Okoljska inšpekcija z novimi tehnologijami krepi učinkovitost dela
26.7.2026 -
Stevanović: Izvedli bomo vse, da Mijič oktobra ne bo več poslanec
25.7.2026 -
Ustavno sodišče v presojo ustavnosti varstva volilne pravice
25.7.2026 -
Večer: Kamenika in soobtožene člane mamilarske kriminalne združbe izpustili iz pripora
24.7.2026 -
Ustavno sodišče o nedopustnosti referenduma o interventnih ukrepih (dopolnjeno)
24.7.2026 -
Za koalicijske partnerje cilj referendumov zlasti preverjanje volje volivcev o nekaterih koalicijskih zavezah
24.7.2026 -
Vlada posegla v cene goriv
24.7.2026 -
V Levici vidijo ustavno odločbo glede RTVS kot potrditev njihovih stališč
24.7.2026 -
Logar: Mijičev in Snežičev manever norčevanje iz delavcev in države
24.7.2026 -
Ustavno sodišče: Novela zakona o RTVS ni v neskladju z ustavo (daljše)
24.7.2026 -
Bruselj: Nove ameriške carine v skladu z dogovorom z EU (dopolnjeno)
24.7.2026