STA novice / Predlog o enotni splošni dohodninski olajšavi brez podpore
torek, 21.6.2016
Ljubljana, 21. junija (STA) - DZ je danes ocenil, da predlog novele zakona o dohodnini, s katero bi NSi uvedla višjo in enotno stopnjo dohodninske olajšave za vse zavezance v višini 7000 evrov, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podporo so mu namenili v SDS in NP, medtem ko so ostali ocenili, da rešitev ni pravična.
V NSi so predlagali, da bi z letom 2018, za katerega proračun še ni pripravljen, začela veljati višja in enotna splošna dohodninske olajšava v višini 7000 evrov. "S tem enostavnim ukrepom lahko dosežemo več pozitivnih učinkov," je poudaril Jožef Horvat in pojasnil, da želijo razbremeniti visoka davčna bremena zavezancev ter posledično izboljšati okolje za razvoj gospodarskih aktivnosti.
V poslanskih skupinah so se strinjali, da sedanja stopničasta splošna olajšava prinaša velike nepravilnosti in nepravičnosti ter jo je zato treba spremeniti. A večina je menila, da ne na način, kot ga je predlagala NSi, ki ni navedla rešitev, s čim bi nadomestili izpad proračunskih prihodkov, ki jih je državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar Erman ocenila na okoli 490 milijonov evrov.
V koaliciji in ZL so enotno ugotovili, da je struktura davkov v Sloveniji neugodna, saj je obremenitev dela v primerjavi z EU nadpovprečna, obdavčitev kapitala in premoženja pa podpovprečna. "A dejstvo je, da največji delež v obremenitvi dela v Sloveniji predstavljajo prispevki za socialno varnost, kaže, da bo treba ustrezne rešitve iskati v teh sistemih obveznih socialnih zavarovanj," je menila Vraničar Ermanova.
Zadnje novice
-
Voditelji EU za dokončanje notranjega trga do konca 2027 (dopolnjeno)
12.2.2026 -
Sindikat bi ministrstvu za finance onemogočil poseganje v strokovno delo osebne asistence
12.2.2026 -
Orož obljublja mehak prehod v reorganizacijo okrajnih in okrožnih sodišč (dopolnjeno)
12.2.2026 -
Kaj je okrepljeno sodelovanje članic EU? (pojmovnik)
12.2.2026 -
Generalna pravobranilka EU predlaga razveljavitev odločitve o odmrznitvi sredstev Madžarski
12.2.2026 -
Evropski parlament potrdil nova pravila za preprečevanje nepoštenih trgovinskih praks v prehranski verigi
12.2.2026 -
Zelena luč odbora DZ za dvig starostne meje za vožnjo e-skirojev
12.2.2026 -
Javni uslužbenci z minimalno plačo v sedmi plačni razred
12.2.2026 -
Poslanci prihodnjo sredo še na eni izredni seji DZ
12.2.2026 -
Slovenija podpisala konvencijo Sveta Evrope o varstvu odvetniškega poklica
12.2.2026 -
Svet EU dokončno potrdil uvedbo dajatve za uvoz pošiljk manjše vrednosti
11.2.2026 -
DZ za zakon o udeležbi delavcev pri dobičku (dopolnjeno)
11.2.2026