STA novice / Novela zakona o KPK v vladni proceduri že prihodnji teden
četrtek, 27.7.2017
Ljubljana, 27. julija (STA) - Novela zakona o integriteti in preprečevanju korupcije bo predvidoma prihodnji teden v vladni proceduri. S predlogom novele se izboljšuje protikorupcijski pravni okvir, ustvarja pogoje in okoliščine, s katerimi se KPK omogoča učinkovitejše delo, je razvidno iz sporočila za javnost po seji vlade.
Vlada je danes sprejela stališče do mnenja državnega sveta k letnemu poročilu Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) za minulo leto in k oceni stanja. Kot je razbrati iz sporočila vlade o tem, vlada ugotavlja, da je v prihodnosti še precej možnosti za izboljšanje učinkovitosti dela KPK, zlasti na področju preiskav, zaščite prijaviteljev in sistemskih nadzorov.
"Ministrstvo za pravosodje je pristojnost za pripravo novele zakona o integriteti in preprečevanju korupcije dobilo šele pred dobrega pol leta in v tem času pripravilo predlog sprememb in dopolnitev zakona, ki jih kot korak v pravo smer ocenjujejo tudi civilnodružbene organizacije, denimo Transparency international in CNVOS ter celo nekatere opozicijske stranke, kar je pokazala javna tribuna, ki jo je organiziralo ministrstvo," izpostavljajo na vladi in ob tem navajajo, da bo novela v obravnavo na vlado predložena predvidoma v naslednjem tednu.
Kot je zapisano v sporočilu po seji vlade, se s predlogom novele izboljšuje protikorupcijski pravni okvir, ustvarja pogoje in okoliščine, s katerimi se KPK omogoča učinkovitejše delo oziroma pravni okvir, v katerem se dodatno krepijo vrednote in načela, kot so integriteta, odgovornost, transparentnost, vladavina prava in javni interes.
S predlogom zakona se bolj jasno opredeljujejo vrste in pravila postopkov, ki jih vodi komisija ter pravice in obveznosti oseb, ki sodelujejo v postopkih pred komisijo. "Komisija bo kot kolegijski organ odločala o zadevah, ki jih primarno določa zakon in o zadevah, ki jih bo zahteval funkcionar komisije, ker bo ocenil, da zaradi svoje vsebinske, formalne ali dejanske pomembnosti zahtevajo kolegijsko odločanje. S tem bo komisija kot kolegijski organ razbremenjena ukvarjanja z rutinskimi zadevami in primeri, ki so manj pomembni z vidika ciljev, ki jih sicer zasleduje pri svojem delovanju," je še pojasnjeno v sporočilu po seji vlade.
Novela pa tudi krepi preventivno vlogo komisije z novimi pristojnostmi na tistih področjih, kjer je lahko dodana vrednost omejevanja korupcije s strani take institucije največja, to je identifikacija in odprava sistemskih korupcijskih tveganj ter nasprotij interesov in nadzor nad premoženjskim stanjem zavezancev.
Zadnje novice
-
Vseh 65 občin odpravilo neskladja pri določitvi volilnih enot
21.8.2026 -
Svet RTVS dal soglasje k dodatnemu kratkoročnemu likvidnostnemu zadolževanju (dopolnjeno)
20.8.2026 -
Svet RTVS dal soglasje k dodatnemu kratkoročnemu likvidnostnemu zadolževanju
20.8.2026 -
DZ o ukinitvi rtv-prispevka očitno šele po referendumu, ZPS opozarja na ustavno spornost predlaganih rešitev (tema)
20.8.2026 -
Vlada naklonjena predlogom koalicije za posvetovalne referendume
20.8.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
20.8.2026 -
Informacijski pooblaščenec s priporočili za organizatorje in podpisnike spletnih peticij
20.8.2026 -
Šutarjev zakon po mnenju policije in ministrstva s pozitivnimi učinki, a tudi nekaterimi težavami
20.8.2026 -
Slovenija pripravlja zadnji zahtevek za izplačilo iz mehanizma za okrevanje in odpornost
20.8.2026 -
Furs v vzpostavitev 3,6 milijona evrov vredne enotne komunikacijske platforme
20.8.2026 -
Po predhodnem programu za odpravo škode po junijskih ujmah šest milijonov evrov
20.8.2026 -
Vlada Bruselj zaprosila za možnost še večjega znižanja trošarin na pogonska goriva
20.8.2026