dobra vera v pravnem prometu
Sentenca
Kdor v pravnem prometu pošteno ravna in se zanese na podatke o pravicah, ki so vpisani v zemljiški knjigi, zaradi tega ne sme trpeti škodljivih posledic (10. člen SPZ). Dobrovernost pridobitelja izključuje možnost uspešnega uveljavljanja lastninskega zahtevka, če je pridobitelj utemeljeno zaupal v razpolagalno sposobnost prodajalca, ki je izhajala iz verige notarsko overjenih pogodb.
Iz posameznih sodb
-
Sodišče je presodilo, da kupec v stečajnem postopku ni bil v dobri veri, ker je ignoriral očitne nepravilnosti v cenitvenem poročilu, ki so nasprotovale temeljnim stvarnopravnim načelom.
VSL Sodba II Cp 164/2020 — Višje sodišče v Ljubljani
-
Sodišče je presodilo, da so bili kupci dobroverni, ker so razpolagali z verigo notarsko overjenih pogodb in potrdilom o plačilu kupnine.
Sodba II Ips 884/2008 — Vrhovno sodišče